Kapadokya doğa görüntülerinin plastik çözümlemesi
Natural wonders of the area of Cappadocia and the task of solving the difficulties that the artist faces
  1. Tez No: 100422
  2. Yazar: SUN AE ANN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SALİM AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Türkiye'nin enteresan doğa özelliklerine sahip olan Kapadokya yöresinin görüntülerinden yola çıkışla resimsel sorunları çözüp araştırmak ve sorgulamak bu çalışmanın konusu olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde manzara resmi başlığı altında batı, uzakdoğu ve Türk manzara resmi incelenmiştir. Doğa görüntülerinin resimlerde konu olarak kullanımı çok eski tarihlere kadar gitmektedir. Resimsel eleman olarak belli bir yerin görüntülerinin resmedilmesinde farklı problemlerin çözümlenmelerinin getirdiği değişimler gözlemlenmiştir. 19. Yüzyılın sonunda, izlenimcilerle manzara resmi en fazla sorgulanan resim türü olmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, çalışmalar üzerinde açıklamalar yapılmıştır. Kapadokya doğası yerinde gözlemlenip, fotoğraf ve diğer görsel dokümanlardan resimsel kompozisyonlar çıkarıp gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Konu ile ilgili sanat tarihi süreçlerindeki değişim araştırılmıştır. Kapadokya doğa görüntülerinden plastik çözümlemeleri aşama aşama gelişen çalışmalar, yağlıboya ve akrilik resim teknikleriyle sonuçlandırılmıştır. Kompozisyon kuruluş çalışmalarında boya ile biçimleme alternatifleri, esas kompozisyona uygun boyut saptamaları yapılmış, alınan sonuçlara göre de on yedi adet Kapadokya manzara çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this work is the interesting, natural wonders of the area of Cappadocia, Turkey and the task of researching into and solving the difficulties that the artist feces. In the first chapter the three areas covered are landscape in art, landscape in art in the west, for east and Turkish paintings. Views of natural landscape have been the subject of paintings since the origins of act. I've observed the many different obstacles that hinder one as one tries to paint the many different feces of an area. In the nineteenth century the type of painting from that had been the most widely examined by the impressionists was that of landscape. In the second chapter of this work the subject is explanations about the proceedures. The observation of the natural landscape through photographs, other visual materials and onsite techniques. Then the composition of paintings of Cappadocia. Also an indepth research of the related art history has been carried out. Art books and magazines have been consulted. Plastic models were made of the different natural formations of Cappadocia and then were composed in picture form giving importance to the techniques of oil and acrylic painting. After work was carried out on composition and alternative types of painting, the appropriate dimension was chosen for the composition and according to these results 17 paintings of the landscape of Cappadocia were painted. T4S. YÜKSEKÖ?RETİM MUMLU DOKÜMANTASYON MERIİSI