Doğal ve yapay anadolu karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana) meşcerelerinin tohum özellikleri bakımından karşılaştırılması (Konya yöresi örneği)
Comparison of natural and artificial anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) stands i̇n terms of seed characteristics (a case of Konya regions)
- Tez No: 1004211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya yöresinde doğal tohum meşceresi (TM-115) ile bu meşcereden toplanan tohumlarla tesis edilen yapay (Altınapa ağaçlandırma sahası) meşcereden elde edilen Anadolu karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana) tohumlarının bazı morfolojik özellikleri ile su stresi altında çimlenme performansını karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda tohumların bir tohum ağırlığı, 1000-tane ağırlığı, tohum çapı ve boyu ile rutubet yüzdesi belirlenmiş; ayrıca PEG-6000 kullanılarak 0, -0.2, -0.4, -0.6 ve -0.8 MPa su potansiyeli düzeylerinde çimlenme denemeleri gerçekleştirilmiştir. Denemelerde çimlenme performansı; çimlenme yüzdesi (ÇY), oransal çimlenme yüzdesi (OÇY) ve çimlenme hızı (ÇH) parametreleri üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre doğal ve yapay kaynaklarda bir tohum ağırlığı sırasıyla 0.286 gr ve 0.283 gr; 1000-tane ağırlığı ise 24.5 gr ve 26.6 gr olarak belirlenmiştir. Tohum çapı (3.75-3.82 mm) ve boyu (6.75-6.79 mm) bakımından kaynaklar arasında anlamlı farklılık bulunmazken, rutubet yüzdesi doğal kaynakta %6.81, yapay kaynakta %5.85 olarak ölçülmüştür. Su stresi şiddetinin artmasıyla birlikte her iki kaynakta da ÇY değerleri belirgin biçimde azalmış; doğal kaynakta %90.0'dan %1.5'e, yapay kaynakta %93.5'ten %2.0'ye gerilemiştir. OÇY değerleri 0 MPa'da %100 düzeyinde seyrederken −0.8 MPa'da doğal ve yapay kaynakta sırasıyla %1.6 ve %2.2 düzeyine düşmüştür. Benzer şekilde ÇH, 0 MPa'da 81.0-83.5 aralığından -0.8 MPa'da 0.5 düzeyine gerilemiştir. Varyans analizi sonuçlarına göre su stresi düzeyinin OÇY ve ÇH üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu (P<0.05); buna karşın tohum kaynağının ve tohum kaynağı x su stresi etkileşiminin OÇY ve ÇH üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı (P>0.05) belirlenmiştir. Genel olarak kritik düşüşlerin özellikle -0.6 MPa ve üzeri düzeylerde belirginleştiği görülmüştür. Sonuçlar, doğal tohum meşceresinden elde edilen tohumlarla tesis edilen ağaçlandırma sahasının tohum özellikleri ve su stresi altında çimlenme tepkisi bakımından doğal kaynağa yakın bir profil sergileyebileceğini göstermekte; kurak-yarı kurak sahalarda materyal seçiminde su stresi koşullarını dikkate alan çimlenme testlerinin destekleyici bir yaklaşım olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare selected morphological traits and germination performance under water stress of Anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) seeds collected from a natural seed stand (TM-115) and from an artificial stand (Altınapa afforestation site) established using seeds originating from the same seed stand in the Konya region. In this context, single-seed weight, thousand-seed weight, seed width and length, and moisture content were determined. In addition, germination trials were carried out under water potentials of 0, −0.2, −0.4, −0.6 and −0.8 MPa prepared with PEG-6000. Germination performance was evaluated using germination percentage (GP), relative germination percentage (RGP), and germination speed (GS). According to the results, single-seed weight was 0.286 gr and 0.283 gr for the natural and artificial sources, respectively, while thousand-seed weight was 24.5 gr and 26.6 gr No significant differences were detected between sources in seed width (3.75-3.82 mm) and seed length (6.75-6.79 mm), whereas moisture content was 6.81% in the natural source and 5.85% in the artificial source. As water stress increased, GP decreased markedly in both sources, declining from 90.0% to 1.5% in the natural source and from 93.5% to 2.0% in the artificial source. RGP remained at 100% at 0 MPa but decreased to 1.6% and 2.2% at -0.8 MPa in the natural and artificial sources, respectively. Similarly, GS declined from 81.0-83.5 at 0 MPa to 0.5 at -0.8 MPa. Analysis of variance indicated that water stress had a statistically significant effect on RGP and GS (P<0.05), whereas seed source and the seed source × water stress interaction were not significant (P>0.05). Overall, critical declines became particularly evident at -0.6 MPa and lower. These findings suggest that the afforestation stand established from seeds collected in the natural seed stand may exhibit a seed profile comparable to the natural source in terms of seed traits and germination responses under water stress, and that germination tests incorporating water stress conditions may serve as a supportive approach for material selection in arid and semi-arid sites.