Kekemeliği olan bireylerin kekemeliklerine ilişkin öz değerlendirmeleri ile mizaç ve kekemelik sıklığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-assessments of individuals with stuttering regarding stuttering and temperament and stuttering frequency
  1. Tez No: 1004218
  2. Yazar: MERVE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL AYDIN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, kekemeliği olan yetişkin bireylerin kendi kekemeliklerine yönelik öz değerlendirme düzeyleri ile mizaç özellikleri ve objektif kekemelik sıklığı arasındaki karmaşık ilişkinin derinlemesine incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 18 yaş ve üzeri yaş grubunda yer alan, kekemeliği olan 50 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Veri toplama sürecinde, önce çevrim içi görüşmeler ve genel sohbet protokolü aracılığıyla kekemelik sıklığı belirlenmiş; ardından demografik bilgi formu, WASSP-TR ve Yetişkin Mizaç Ölçeği kullanılarak veriler tamamlanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi, IBM SPSS Statistics Versiyon 29.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgular, WASSP-TR toplam puanları ile mizaç ölçeğinin alt boyutları arasında istatistiksel açıdan anlamlı korelasyonlar olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, bireylerin öz değerlendirme puanları ile duyarlılık alt boyutu arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanırken, dışadönüklük alt boyutu ile negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Tartışma ve Sonuç: Önemli bir bulgu olarak, kekemelik sıklığı ile bireylerin kekemeliklerine ilişkin öz değerlendirme düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır; bu durum kekemeliğin şiddetinin bireysel algıdan bağımsız olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to conduct an in-depth examination of the complex relationship between self-assessment levels, temperament traits, and objective stuttering frequency in adults who stutter. The study group consists of 50 adult volunteers aged 18 and over who stutter. Material and Methods: In the data collection process, stuttering frequency was first determined through online interviews and general conversation protocols; subsequently, data were completed using a demographic information form, the WASSP-TR (Wright and Ayre Stuttering Self-Rating Profile), and the Adult Temperament Scale. Statistical analysis of the obtained data was performed using the IBM SPSS Statistics Version 29.0 software package. . Results:The findings revealed statistically significant correlations between the total WASSP-TR scores and the sub-dimensions of the temperament scale. In this context, a positive correlation was identified between individuals' self-assessment scores and the sensitivity sub-dimension, while a significant negative correlation was found with the extraversion sub-dimension. Discussion and Conclusion: Notably, no statistically significant relationship was observed between stuttering frequency and individuals' self-assessment levels regarding their stuttering; this suggests that the perceived impact of stuttering may be independent of its clinical severity.