Betonarme binalarda farklı zemin türlerinin farklı kat sayısına sahip binalar üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different floor types on buildings with different number of stores in reinforced concrete buildings
- Tez No: 1004267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda meydana gelen depremler sonrasında oluşan ağır can kayıpları sebebiyle ülkemizde ve dünyada yapıların güvenli tasarımı için araştırmalar devam etmiştir. Özellikle Kocaeli-1999 depreminden sonra yayınlanan deprem yönetmelikleri yapıların güvenli tasarımında en önemli araçlardan olmuştur. Performansa dayalı tasarım prensibinin son yıllarda önem kazanması ile birlikte 2018 yılında Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) yayınlanarak, yeni yaklaşımlar yönetmelikte yer bulmuştur. Özellikle zemin etkilerinin daha gerçekçi olarak yansıtıldığı TBDY-2018 ile birlikte daha güvenli yapı tasarımı amaçlanmıştır. TBDY-2018 getirdiği en önemli yeniliklerden birisi de yapıların doğal periyodunun hesabında etkin rijitliklerin kullanılmasıyla birlikte taban kesme kuvveti önceki yönetmeliklere göre daha farklı çıkmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında Seismo-Build programında tasarlanmış örnek bir yapı üzerinden farklı kat yüksekliği, farklı kat sayısı ve farklı zemin sınıflarının kapasiteye etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the heavy loss of life following earthquakes in recent years, research into the safe design of buildings has continued in our country and internationally. Seismic codes published after the 1999 Kocaeli earthquake have become crucial tools for the safe design of buildings. With the increasing importance of the performance-based design principle in recent years, the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018) was published in 2018, incorporating new approaches into the code. TBDY-2018, which reflects ground effects more realistically, aims to achieve safer building design. One of the most significant innovations introduced by TBDY-2018 is that by utilizing effective stiffness in the calculation of the natural period of buildings, the base shear force is calculated differently than in previous codes. In this thesis, the effects of different floor heights, number of floors, and different soil classes on capacity were investigated using a sample building designed in the Seismo-Build program.