Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığına bağlıokul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaşçocukların değer gelişimlerinin incelenmesi
An analysis of the values develeopment of 5-6 year old children attending preschool education institutions affiliated with The Ministry of National Rducation and The Presidency of Religious Affairs
  1. Tez No: 1004309
  2. Yazar: TUBA TERİM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanmakta olan Maarif Modeli OÖEP ve MEB 2024 OÖEP ile Diyanet İşleri Başkanlığına (DİB) bağlı okul öncesi eğitim kurumlarındaki DİBÖP ile eğitim alan 5-6 yaş çocukların değerlerinin ne olduğu ve aralarında fark olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma, nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüş olup boylamsal, ön test-son testli nedensel karşılaştırmalı model temel alınarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, MEB'e bağlı anaokullarında Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı (OÖEP) (n=79) ve MEB 2024 Okul Öncesi Eğitim Programı (n=192) kapsamında eğitim alan ile Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında DİBÖP'e (n=118) göre eğitim alan 5–6 yaş grubundaki toplam 389 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan çocukların değer düzeylerine ilişkin çok yönlü veri elde etmek amacıyla hem ebeveynlerden hem de öğretmenlerden veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Okul Öncesi Değerler Ölçeği Aile ve Öğretmen Formu kullanılmıştır. Yapılan analizlerde veriler normal dağılım gösterdiği için gruplar arasında anlamlı farkların belirlenmesi amacıyla tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bununla birlikte, gruplar içerisindeki zamana bağlı değişimleri incelemek için her bir grubun ön test ve son test puanları bağımlı örneklemler t testi ile analiz edilmiştir. Aile Formundan ve Öğretmen Formundan elde edilen ön test değer puanları karşılaştırıldığında gruplar arasında sorumluluk, saygı, iş birliği, dürüstlük, dostluk, paylaşım ve toplam değer açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu bulgulara göre çocukların değer düzeylerinin ön test puanlarının kurum türüne göre benzerlik gösterdiği ortaya konmuştur. Aile formunun son test sonuçlarına göre toplam değer puanları açısından üç grup arasında fark bulunmamıştır. Öğretmen formunun son test sonuçlarına göre ise sorumluluk ve saygı değer düzeyi MEB 2024 OÖEP uygulanan grupta diğer iki gruba kıyasla düşük bulunmuştur. İşbirliği düzeyi ise DİBÖP uygulanan grupta diğer iki gruba kıyasla daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Aile formunun ön test-son test puanlarının karşılaştırılmasında Maarif Modeli OÖEP uygulanan grupta sorumluluk değerinde, MEB 2024 OÖEP uygulanan grupta dürüstlük değerinde, DİBÖP uygulanan grupta paylaşım değerinde düşük düzeyde ve anlamlı bir artış görülmüştür. Öğretmen formunun ön test-son test puanlarının karşılaştırılmasında Maarif Modeli OÖEP uygulanan grupta saygı değerinde, MEB 2024 OÖEP uygulanan grupta paylaşım, DİBÖP uygulanan grupta sorumluluk, saygı ve paylaşım değerlerinde anlamlı bir artış görülmüştür. Her üç grupta ise dostluk değerinde büyük ve güçlü bir düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the values of 5-6-year-old children educated under the Maarif Model OÖEP and MEB 2024 OÖEP implemented in preschool education institutions affiliated with the Ministry of National Education (MEB) and under the DİBÖP in preschool education institutions affiliated with the Presidency of Religious Affairs (DİB), and to determine whether there are any differences between them. This research was conducted within the framework of a quantitative research approach and was structured based on a longitudinal, pre test-post-test causal comparative model. The sample of the research consisted of children receiving education under the Maarif Model Preschool Education Program (OÖEP) (n=79) and the MEB 2024 Preschool Education Program (n=192), and children aged 5–6 who were educated according to the DİBÖP (n=118) in preschool education institutions affiliated with the Presidency of Religious Affairs. Data was collected from both parents and teachers in order to obtain multidimensional data on the value levels of the children participating in the study. The Preschool Values Scale Family and Teacher Form was used as the data collection tool. In the analyses, since the data showed a normal distribution, one way analysis of variance was used to determine significant differences between groups. However, to examine time-dependent changes within groups, the pre-test and post-test scores of each group were analyzed using the dependent samples t test. When comparing the pre-test value scores obtained from the Family Form and the Teacher Form, no statistically significant difference was found between the groups in terms of responsibility, respect, cooperation, honesty, friendship, sharing, and total value. According to these findings, it has been revealed that children's value levels show similarity in pre-test scores according to the type of institution. According to the final test results of the Family Form, there was no difference between the three groups in terms of total value scores. According to the final test results of the Teacher Form, the responsibility and respect value levels in the group where MEB 2024 OÖEP was applied were found to be lower than the other two groups. It was concluded that the cooperation level in the group where DİBÖP was applied was lower than the other two groups. In the comparison of pre-test and post-test scores on the family form, a low level and significant increase was observed in the responsibility value in the group where the Maarif Model OÖEP was applied, in the honesty value in the group where MEB 2024 OÖEP was applied, and in the sharing value in the group where DİBÖP was applied. When comparing the pre-test and post-test scores of the teacher form, a significant increase was observed in the value of respect in the group where the Maarif Model OÖEP was applied, in the value of sharing in the group where MEB 2024 OÖEP was applied, and in the values of responsibility, respect, and sharing in the group where DİBÖP was applied. In all three groups, a large and strong decrease was observed in the value of friendship.