An investigation of lexical preferences in native and non-native academic writing
Ana dili ingilizce olan ve olmayan yazarların akademik metinlerinde sözcük seçimlerinin incelenmesi
- Tez No: 1004325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KİLİMCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ana dili İngilizce olan ve ana dili Türkçe olan yazarlar tarafından yazılmış sekiz sosyal bilim disiplininde yüksek lisans ve doktora tezlerindeki sözcüksel karmaşıklığı şekillendiren etmenleri incelemektedir. Bu çalışma sözcüksel çeşitlilik ve sözcüksel karmaşıklığı (sıklık temelli, psikodilbilimsel ve anlamsal göstergeler kullanılarak) ölçerek sosyal bilimler alanında ayrıntılı bir çözümleme sunmakta ve disiplin, anadil geçmişi ve akademik düzey arasındaki etkileşimi incelemektedir. Hem İngilizce Eğitim bağlamlarından hem de anadili İngilizce olan akademik ortamlardan oluşturulan bir tez derlemi kullanılmış; veri analizleri için doğal dil işleme araçları (TAALED ve TAALES) ile derlem çözümleme aracı AntConc'dan yararlanılmıştır. Analizler, disiplin farklılığının sözcük seçiminin başlıca belirleyicisi olduğunu ortaya koymuştur (örneğin, Psikoloji ve Siyaset Bilimi daha soyut bir sözcük dağarcığı kullanırken Antropoloji daha somut terimler kullanmıştır). Ancak, anadil geçmişinin etkisi sınırlı bulunmuş; anadili Türkçe olan yazarların alan normlarına başarıyla yaklaştıkları gözlenmiştir. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora düzeyleri arasındaki farkların minimal olduğu belirlenmiştir. Bulgular, akademik amaçlı İngilizce ve EMI yazma desteğinin her bir disiplinin kendine özgü sözcüksel geleneklerine göre hassas biçimde uyarlanması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the factors shaping lexical complexity in master's and doctoral dissertations written by L1 English and L1 Turkish writers across eight social science disciplines. While prior research affirms the importance of disciplinary conventions, this study provides a fine-grained analysis of lexical complexity by measuring lexical diversity and sophistication (using frequency-based, psycholinguistic, and semantic indices) within the social sciences and examining the interaction of discipline, L1 background, and academic level. A corpus of dissertations from both English-Medium Instruction and native-English academic settings was created, and natural language processing tools (TAALED and TAALES) along with the corpus analysis tool AntConc were used for data analysis. The analysis confirmed that disciplinary affiliation is the primary determinant of lexical choice, revealing significant variation within the social sciences (e.g., Psychology and Political Science employed more abstract vocabulary, whereas Anthropology used more concrete terms). In contrast, the influence of L1 background was modest, suggesting that L1-Turkish writers successfully converge toward disciplinary norms. Furthermore, differences between the MA and PhD levels were minimal, suggesting that core disciplinary lexical competence is established early. The findings emphasize the necessity of precisely tailoring EAP and EMI writing support to the distinct lexical conventions of specific disciplines.