Sigara kullanan bireylerde nucleus accumbens'deki morfolojik değişikliklerin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of morphological changes in nucleus accumbens by magnetic resonans imaging in smokers
  1. Tez No: 1004343
  2. Yazar: ZEYNEB ONURŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Türk popülasyonunda düzenli sigara kullanan bireylerde, yaş, cinsiyet, sigara içim miktarı ve süresinin beyinde yer alan nucleus accumbens (NAc) adlı çekirdeğin hacmi üzerindeki morfolojik etkiyi incelemektir. Bu amaçla çalışmaya 18-50 yaş aralığında düzenli sigara içen 100 kişi ile sigara içmeyen 100 kişi dahil edildi. Bu iki grupta da 39 kadın, 61 erkek bulunmakta idi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin manyetik rezonans görüntüleri (MRG); yeni, güvenilir, çevrimiçi bir web yazılımı olan, beyindeki anatomik oluşumların hacmini net olarak ölçmeye yarayan Volbrain adlı sisteme yüklendi. Bu sayede NAc hacim verileri elde edildi. Çalışmanın sonuçlarına göre; düzenli sigara içenlerin NAc hacim ortalamaları, sigara içmeyenlere göre anlamlı derecede düşük olduğu (p<0,05), sigara içen erkeklerin sağ ve sol NAc mutlak hacim (cm³) değerlerinin, sigara içen kadınlara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu (p<0,05) tespit edilmiştir. Ayrıca; 1-5 yıl süredir sigara içen bireylerde, günlük sigara tüketim miktarına göre, sol NAc mutlak ve normalize hacim değerlerinde anlamlı azalma olduğu (p<0,05), 10 yıl ve üzeri süredir sigara içen bireylerde de, günlük sigara miktarı arttıkça özellikle sağ ve sol NAc'in mutlak ve normalize hacimlerinde anlamlı azalma olduğu saptanmıştır (p<0,05). Ancak 6-9 yıl süreyle sigara içen bireylerde, günlük sigara tüketim miktarına göre NAc hacimleri ölçümünde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Sigara içen ve sigara içmeyen bireylerin ise 18-25 yaş grubunda NAc hacim değerlerinin ileri yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0,05). Bu çalışmanın, sigara içen bireylerdeki NAc'e yönelik, VolBrain yöntemi ile yapılan ilk çalışma olması ve ayrıca Türk popülasyonuna ait olması özelliği ile değer taşıdığına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the morphological effect of age, gender, smoking amount, and duration on the volume of the nucleus accumbens (NAc) in the brains of individuals who regularly smoke in the Turkish population. To this end, 100 regular smokers and 100 non-smokers aged 18-50 were included in the study. There were 39 women and 61 men in both groups. The magnetic resonance images (MRI) of the individuals included in the study were uploaded to Volbrain, a new, reliable, online web software system that clearly measures the volume of anatomical structures in the brain. This allowed NAc volume data to be obtained. According to the results of the study, the average NAc volume of regular smokers was significantly lower than that of non-smokers (p<0.05), and the absolute volume (cm³) values of the right and left NAc of male smokers were significantly higher than those of female smokers p<0.05). Furthermore, in individuals who had been smoking for 1-5 years, a significant decrease in left NAc absolute and normalized volume values (p<0.05), and in individuals who had been smoking for 10 years or more, a significant decrease in the absolute and normalized volumes of the right and left NAc, particularly as the daily cigarette amount increased (p<0.05). However, in individuals who had smoked for 6-9 years, no statistically significant difference was found in NAc volume measurements based on daily cigarette consumption (p>0.05). It was found that NAc volume values in the 18-25 age group were higher in smokers and non-smokers compared to older age groups (p<0.05).We believe that this study is valuable as it is the first study on the NAc in smokers using the VolBrain method and also because it pertains to the Turkish population.