Sigara kullanan bireylerde nikotin bağımlılığı ve kaygı düzeyleri üzerinde psikolojik sağlamlığın rolü
The role of psychological well-being on nicotine addiction and anxiety levels in smokers
  1. Tez No: 959947
  2. Yazar: GİZEM ERZİNCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma sigara kullanan bireylerde nikotin bağımlılığı ve kaygı düzeyleri üzerinde psikolojik sağlamlığın rolünü belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma örneklemini 18 yaş ve üzeri sigara kullanan 386 yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçlarından Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ortalama puan 5.42; Sigaranın Psikolojik Bağımlılığını Değerlendirme Ölçeği (SPBDÖ) ortalama puan 43.69; Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ortalama puan 7.41 ve Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ-21) ortalama puanı 97.83 olarak hesaplanmıştır. Cinsiyet değişkeni ile sigaranın fiziksel bağımlılığı (FNBT) istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu, kadınların fiziksel bağımlılık düzeyinin erkeklerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Cinsiyet ile sigaranın psikolojik bağımlılığı (SPBDÖ), kaygı düzeyi (BAÖ) ve psikolojik sağlamlık (YPSÖ-21) arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Medeni durum değişkeni ile sigaranın fiziksel bağımlılığı (FNBT),sigaranın psikolojik bağımlılığı (SPBDÖ), kaygı düzeyi (BAÖ) ve psikolojik sağlamlık (YPSÖ-21) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur. Yaş değişkeni ile sigaranın fiziksel bağımlılığı(FNBT) ve sigaranın psikolojik bağımlılığı(SPBDÖ) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur. Yaş değişkeni ile kaygı (BAÖ) ve psikolojik sağlamlık (YPSÖ-21) arasında ise düşük düzeyde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Ölçeklerin toplam puanları arasındaki ilişkilere göre ise sigaranın fiziksel bağımlılığı ile kaygı düzeyi ve psikolojik sağlamlık arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Sigaranın psikolojik bağımlılığı ile kaygı ve psikolojik sağlamlık arasında düşük düzeyde ve negatif yönde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Modelde yer alan tüm bağımsız değişkenler, sigaranın fiziksel bağımlılık düzeyini anlamlı biçimde açıklamamaktadır. Diğer yandan, sigaranın psikolojik bağımlılık düzeyi bağımsız değişkenler tarafından anlamlı şekilde açıklanmakta ve model, toplam varyansın %4'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the role of psychological resilience in the relationship between nicotine dependence and anxiety among individuals who smoke. The research sample consisted of 386 adult individuals aged 18 and over who smoke. The mean scores of the data collection instruments used in the study were calculated as follows: Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT) 5.42; Psychological Dependence on Smoking Scale (SPBDÖ) 43.69; Beck Anxiety Inventory (BAÖ) 7.41; and Adult Psychological Resilience Scale (YPSÖ-21) 97.83. A statistically significant difference was found between gender and physical nicotine dependence (FNBT), with women exhibiting higher levels of physical dependence than men. No significant differences were found between gender and psychological nicotine dependence (SPBDÖ), anxiety levels (BAÖ), and psychological resilience (YPSÖ-21). There were no statistically significant differences between marital status and physical nicotine dependence (FNBT), psychological nicotine dependence (SPBDÖ), anxiety levels (BAÖ), or psychological resilience (YPSÖ-21). No statistically significant relationship was found between age and physical nicotine dependence (FNBT) or psychological nicotine dependence (SPBDÖ). However, a low-level positive statistically significant relationship was found between age and both anxiety (BAÖ) and psychological resilience (YPSÖ-21). According to the relationships between the total scores of the scales, no statistically significant relationship was found between physical nicotine dependence and anxiety or psychological resilience. A low-level negative statistically significant relationship was found between psychological nicotine dependence and both anxiety and psychological resilience. All independent variables in the model did not significantly explain the level of physical nicotine dependence. On the other hand, the level of psychological dependence was significantly explained by the independent variables, with the model explaining 4% of the total variance.