Sigaraya bağlı solunum yolu kanseri gelişen hastaların ağız epiteli üzerinde nükleer morfolojik bir çalışma
A nuclear morphologic study on oral epithelium of patients with respiratory tract cancer due to smoking
- Tez No: 163991
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
61 ÖZET Sigaraya Bağlı Solunum Yolu Kanseri Gelişen Hastaların Ağız Epiteli Üzerinde Nükleer Morfolojik Bir Çalışma Çalışmanın amacı; sigaraya bağlı solunum yolu kanseri gelişmiş olan hastalardaki ağız epiteli ile sigara kullanan sağlıklı bireylerin ve hiç sigara kullanmayan sağlıklı bireylerin ağız epitelinin nükleer morfolojilerini kıyaslamak, sigaranın DNA morfolojisinde ortaya çıkartabileceği değişiklikleri incelemek, bu değişikliklerin premalign nitelikte olup olmadığını ortaya çıkartarak malignensilerde erken tanı ve tedavi imkanını sağlamak ve aynı karsinojenik etkenle (sigara) aynı epitelle döşeli mukoza bölgelerinde senkron ve metakron tümöre yakalanma olasılığını değerlendirmektir. Bu amaçla yapılmış olan çalışmamıza toplam 90 birey dahil edilmiştir. Deney grubunu oluşturan 30 hasta; 10 yıl ve daha uzun süredir günde 20'den fazla sigara içen akciğer kanseri olan bireylerden seçilmiştir. Kontrol grubundaki ilk 30 hasta, aynı oranda sigara kullanan sağlıklı kişilerden seçilmiştir. Diğer 30 birey ise sigara kullanmayan sağlıklı kişilerden seçilmiştir. Her üç gruptaki hastaların yanak mukozasından sitolojik biyopsi fırçası yardımıyla smear alınmıştır. Ölçümler her olguya ait Feulgen boyalı preparatlar üzerinde gerçekleştirilmiş, yirmi büyük büyütmede Autocyter QUIC DNA® (Tripath Imaging Corporation, USA) görüntü analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak Kruskal-Wallis testi ve Chi-square testi ile kıyaslamalı olarak değerlendirilmiştir. Örneklenen tüm hastalarda çalışma grubunu oluşturan hücreler ile kontrol grubu hücreleri arasında geometrik özelliklerden olan; çevre alan, form faktör, kısa çap, uzun çap değişkenleri açısından ve densitometrik62 özelliklerden olan; yoğunluk, IOD, DNA(c) ve DNA indeksi parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Ancak çalışma grubunu oluşturan hücreler ile kontrol grubu hücreleri arasında örüntü ( texture ) özelliklerinden olan kontrast ve entropi değişkeni ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Tüm örneklerin DNA analizi sonucu DNA histogramlarının diploid popülasyon gösterdiği saptanmıştır. Aynı karsinojene maruz kalan farklı mukozalarda aynı epitel olmasına rağmen mukoza dayanıklılığının farklı olabileceği görüşüne varılmıştır. Sonuçlarımız, sigaranın nukleuslara etkisi hakkında yorumda bulunabilmek için ilave çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler : Nükleer Morfoloji, Görüntü Sitometrisi, DNA Analizi, Sigara İçme.Solunum Yolu Kanserleri
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY A Nuclear Morphologic Study on Oral Epithelium of Patients with Respiratory Tract Cancer due to Smoking The purpose of this study is to compare the nuclear morphology of oral epithelium in smoking patients with respiratory tract cancer, with the healthy patients who are smoking and also with the healthy patients who have never smoked. The aim is also to investigate the effects of smoking in DNA morphology and if these differences are premalign or not in order to find the oppurtunity of early diagnosis and treatment. It is also considered to evaluate the probability of the occurance of a synchronous or metachronous tumour caused by the same carcinogen in different regions with similar epithelium. 30 patients with respiratory tract cancer who have been smoking more than 20 cigarettes in a day since 10 years and whose oral mucosa seem to healthy were included in this study together with 30 healthy patients who have never smoked and other 30 healthy patients who have been smoking for the same time. Smear has been obtained from the buccal mucosa of patients belonging to the all three groups using cytologic biopsy brush. Measurements were made on the preparates stained with Feulgen at 20X magnification using Autocyter QUIC DNA® (Tripath Imaging Corporation, USA) image analising program. The results were statistically compared with Kruskall-Wallis and Chi-square tests. There was no statistically significant difference between the experimental group and control group in the aspect of geometrical properities such as; perimeter, area, form factor, minimum feret, maximum feret, and also in the aspect of densitometric properities such as; intensity, IOD, DNA(c) and DNA64 index parameters. There was a statistically significant difference between the texture properties of experimental and control group species, such as contrast and entropy. DNA histograms of all the DNA analyses showed diploid population. It is concluded that, altough effected by the same carcinogen the resistance of different mucosa with the same epithelium may differ. Results of this study suggests that more studies investigating the nuclear morphometry are needed to comment about the effect of smoking on nucleus. Key Words :Nuclear Morphology, Image Cytometry, DNA Analysis, Smoking, Respiratory Tract Cancers