Köpeklerin ortopedik operasyonlarında sistemik sürekli infüzyon morfin-ketamin-lidokain ve fentanil-ketamin-lidokain uygulamalarının postoperatif ağrıya etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of systemic continuous infusion morphine-ketamine-lidocaine and fentanyl-ketamine-lidocaine applications on postoperative pain in orthopedic operations in dogs
  1. Tez No: 1004368
  2. Yazar: ZEYNEP NİLÜFER AKÇASIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OLĞUN ERDİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ortopedik cerrahi uygulanan köpeklerde preoperatif ve intraoperatif dönemde kullanılan MLK (morfin–lidokain–ketamin) ve FLK (fentanil–lidokain–ketamin) sürekli sabit hızda infüzyon (SSHİ) protokollerinin intraoperatif fizyolojik veriler, postoperatif ağrı skorları ve seçilmiş biyobelirteçler üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 30 köpek iki gruba ayrılmış; ağrı değerlendirmesi Glasgow Kompozit ve Melbourne ağrı skalaları kullanılarak preoperatif ve yedi postoperatif zaman noktasında yapılmıştır. Ayrıca operasyon süresince intraoperatif fizyolojik parametreler ve dört farklı zaman noktasında kortizol, C-reaktif protein (CRP), Substans P (SP), Beyin Türevli Nörotrofik Faktör (BDNF) ve Prostaglandin E₂ (PGE₂) düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, her iki SSHİ protokolünün klinik olarak güvenli olduğunu ve infüzyona bağlı belirgin bir komplikasyon oluşturmadığını göstermiştir. Postoperatif ağrı skorları her iki grupta da zamanla azalmıştır. Gruplar karşılaştırıldığında FLK uygulanan köpeklerde ortalama ağrı skorlarının anlamlı derecede daha düşük olduğu belirlenmiştir (p = 0.004). Kullanılan ağrı ölçekleri arasında sistematik fark saptanmış; Melbourne ağrı skalasının Glasgow skalasına kıyasla daha yüksek skorlar ürettiği görülmüştür (p = 0.001). Bununla birlikte, MLK grubundaki daha yüksek preoperatif ağrı yükü, protokoller arası yorumlarda dikkate alınması gereken bir değişken olarak değerlendirilmiştir. Biyobelirteç analizlerinde her iki protokolün toplam kortizol yanıtını benzer şekilde sınırladığı; ancak FLK grubunda baskılanmanın daha erken gerçekleştiği belirlenmiştir. CRP ve BDNF düzeylerinde anlamlı grup farkı saptanmamıştır. SP düzeyleri MLK grubunda dalgalı seyir gösterirken FLK grubunda daha stabil bulunmuş; yalnızca MLK grubunda SP ile ağrı skorları arasında orta düzeyde pozitif korelasyon gözlenmiştir. PGE₂ düzeylerinde kümülatif fark görülmemekle birlikte zamansal paternlerde ayrışma izlenmiştir. Sonuç olarak, her iki protokolün ortopedik cerrahi geçiren köpeklerde etkin ve güvenli analjezi sağladığı; biyobelirteçlerin akut ağrıyı tek başına açıklamakta sınırlı kaldığı, ancak SP'nin klinik ağrı ile daha yakın ilişkili olabileceği değerlendirilmiştir. Çalışma, opioid temelli multimodal SSHİ protokollerinin rasyonel kullanımına kanıta dayalı katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the comparative effects of continuous rate infusion (CRI) protocols MLK (morphine–lidocaine–ketamine) and FLK (fentanyl–lidocaine–ketamine), administered during the preoperative and intraoperative periods in dogs undergoing orthopedic surgery, on intraoperative physiological variables, postoperative pain scores, and selected pain-related biomarkers. Thirty dogs were allocated into two groups. Pain assessment was performed using the Glasgow Composite Pain Scale and the Melbourne Pain Scale at the preoperative period and at seven postoperative time points. In addition, intraoperative physiological parameters were monitored throughout surgery, and biomarker levels including cortisol, C-reactive protein (CRP), Substance P (SP), brain-derived neurotrophic factor (BDNF), and prostaglandin E₂ (PGE₂) were measured at four different time points. The findings demonstrated that both CRI protocols were clinically safe and did not produce infusion-related complications. Postoperative pain scores decreased over time in both groups. When compared between groups, dogs receiving FLK exhibited significantly lower mean pain scores (p = 0.004). A systematic difference was observed between pain scales, with the Melbourne scale producing higher scores than the Glasgow scale (p = 0.001). The higher preoperative pain burden in the MLK group was considered an important variable in interpreting intergroup comparisons. Biomarker analysis indicated that both protocols similarly limited the overall cortisol response, although suppression occurred earlier in the FLK group. No significant differences were detected in CRP and BDNF levels. SP levels fluctuated over time in the MLK group but remained more stable in the FLK group; a moderate positive correlation between SP and pain scores was observed only in the MLK group. Although no cumulative differences were found in PGE₂ levels, temporal patterns differed between protocols. In conclusion, both protocols provided effective and safe analgesia in dogs undergoing orthopedic surgery. Biomarkers alone offered limited explanatory value for acute postoperative pain, although SP appeared more closely associated with clinical pain. The study provides evidence-based support for the rational use of opioid-based multimodal CRI protocols.