Köpeklerin Ortopedi Ameliyatlarında Postoperatif Analjezi Amacıyla Yara Kateteri Kullanımı
Use Of Wound Catheter For Postoperative Analgesia In Dog Orthopedic Surgery
  1. Tez No: 873155
  2. Yazar: OĞUZHAN MÜNÜR HOCANIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP PEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı kırık ameliyatı olan köpeklerde yara kateterinden uygulanan bupivakain ile intramüsküler uygulanan tramadolün postoperatif analjezi üzerine etkilerini ve yan etkilerini incelemektir. 23 köpek rastgele 2 gruba ayrıldı. Her iki gruba da analjezi amacı ile preoperatif 4 mg/kg tramadol intramuskuler uygulandı. Analjezi idamesi için tramadol grubuna (n=11) 2 mg/kg tramadol, bupivakain grubuna (n=12) 1.5 mg/kg bupivakain yara kateteri aracılığı ile operasyon bölgesine uygulanmaya başlandı. 24 saat süre gözlenen hayvanların preoperatif, 0. dk., 30. dk., 1., 2., 3.,4., 5., 6., 8., 12., 16. ve 24. saatlerde kalp frekansı, solunum sayısı, kan basıncı, vücut sıcaklığı kaydedildi ve Glasgow ağrı skalaları ile ağrı skorları değerlendirmeye alındı. Ayrıca preoperatif, 1., 6. ve 24. saatlerde kortizol ve interleukin-6 değerleri ölçüldü. Glasgow ağrı skorunun yara kateteri aracılığı ile lokal bupivakain uygulanan hayvanlarda tramadol grubundan daha düşük olduğu ve arada istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlendi. Diğer incelenen parametrelerde ise gruplararasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı tespit edildi. Hiçbir hayvanda tramadol ya da bupivakain kullanılmasına bağlı komplikasyon şekillenmedi. Sonuç olarak, analjezik etkinlik değerlendirildiğinde köpeklerde osteosentez operasyonlarından sonra bölgeye kateter yerleştirilerek lokal bupivakain uygulanmasının sistemik tramadol uygulanmasına göre daha etkin olduğu ve steril koşullara dikkat edildiği takdirde herhangi bir komplikasyona neden olmadan uygulanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects and side effects of local administered bupivacaine via wound catheter and intramuscular tramadol on postoperative analgesia in dogs undergoing fracture surgery. 23 dogs were randomly divided into 2 groups. Preoperatively, 4 mg/kg tramadol was administered intramuscularly to both groups for analgesia. For maintenance of analgesia, 2 mg/kg tramadol in the tramadol group (n=11) and 1.5 mg/kg bupivacaine in the bupivacaine group (n=12) were administered to the operation area via the wound catheter.. Heart frequency, respiratory rate, blood pressure, and body temperatures were observed for 24 hours at preoperative, 0th minute, 30th minute, 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 8th, 12th, 16th and 24th hours. Pain scores were evaluated by Glasgow pain scales. In addition, cortisol and interleukin-6 values were measured preoperatively, at the 1st, 6th and 24th hours.. It was determined that Glasgow pain score was lower in the local bupivacaine group than the tramadol group, and there was a statistically significant difference. There was no statistically significant difference between the groups in the other parameters. No complications occurred in any animal due to the use of tramadol or bupivacaine. As a result, it was concluded that bupivacaine applied via catheter to the operation area after osteosynthesis in dogs is more effective than systemic tramadol application in terms of analgesia and can be administered without causing any complications.