21. yüzyılda Türkiye Cumhuriyetinin 1915 Ermeni olaylarına bakışı
Türkiye's perspective on the 1915 Events: Security policies, relocation and historical memory
- Tez No: 1004388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 21. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti'nin 1915 Ermeni olaylarına bakışını, tarihsel arka plan, güvenlik politikaları ve güncel uluslararası tartışmalar çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde Doğu Anadolu'daki demografik yapı, azınlık politikaları ve Ermeni milliyetçiliğinin yükselişi ele alınmakta; isyanlar, savaş koşulları ve tehcir sürecine giden dinamikler analiz edilmektedir. Ardından, Geçici Sevk ve İskân Kanunu'nun ortaya çıkış gerekçeleri, uygulama süreci ve bu süreçte yaşanan insani kayıplar, dönemin resmî belgeleri ve Türk literatüründeki temel eserler ışığında değerlendirilmektedir. Tezde, Osmanlı Devleti'nin tehciri askerî ve iç güvenlik bağlamında zorunlu bir tedbir olarak gördüğü, bunun sistematik bir“soykırım”politikasından farklı olduğuna dair Türk tarih yazımında öne çıkan argümanlar tartışılmaktadır. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze uzanan dönemde 1915 olaylarına ilişkin resmî söylemi, dış politika belgeleri, parlamento kararları ve uluslararası platformlardaki tutumu üzerinden incelenmektedir. Nitel doküman analizi yöntemiyle yürütülen çalışma, tarihsel belgeler, akademik yayınlar ve diplomatik metinleri karşılaştırmalı biçimde kullanarak, Türkiye'nin 1915 olaylarına dair kendi güvenlik kaygılarını, uluslararası hukuk ve tarihî belgeler temelinde nasıl gerekçelendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, 1915 tartışmalarının yalnızca tarihsel değil, aynı zamanda güncel jeopolitik ve kimlik siyasetleriyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Republic of Türkiye's perspective on the 1915 Armenian events within the broader context of the late Ottoman period, internal security concerns, and contemporary international debates. It first analyzes the demographic structure and minority policies in Eastern Anatolia, the rise of Armenian nationalism, and the dynamics that led to armed uprisings and large-scale population movements. It then discusses the background, implementation, and human consequences of the Temporary Law of Relocation and Resettlement (Tehcir Law) by drawing on official documents and key works in Turkish historiography. The thesis evaluates the main arguments in Turkish scholarship that present the relocation as a wartime and internal security measure, rather than as a systematic policy of genocide. In addition, it traces how the Republic of Türkiye has framed the 1915 events from its foundation to the present through official discourse, foreign policy documents, and positions adopted in international fora. Using a qualitative document analysis, the study compares historical records, academic publications, and diplomatic texts to demonstrate how Turkey justifies its security concerns and legal arguments regarding the 1915 events. The findings indicate that debates on 1915 are closely linked not only to historical interpretations but also to contemporary geopolitics, identity politics, and struggles over historical memory.