Çatışma ve müzakere: Safiye Erol'un kurmaca yapıtlarında doğu-batı gerilimi ve sentez arayışı
Conflict and negotiation: The east-west tension and the search for synthesis in Safiye Erol's fictional works
- Tez No: 1004391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Türk edebiyatının önemli yazarlarından olan Safiye Erol, kurmaca yapıtlarında özellikle Doğu-Batı çatışmasını işlemiştir. Söz konusu çatışma, yalnızca insanların manevi dünyasında yankı bulmakla kalmamış aynı zamanda toplumsal yapılar ve kültürel değerler üzerindeki değiştirici ve dönüştürücü gücü itibarıyla da kendini göstermiştir. Safiye Erol yapıtlarında hem Batı'nın modernleşme hareketlerini hem de Doğu'nun geleneksel değerlerini aktararak bu iki farklı dünya arasındaki çatışmayı anlatmaktadır. Safiye Erol'un kurmaca yapıtları Batı'nın hızlı modernleşmesi ve Doğu'nun geleneksel değerleri arasında adeta şıkışıp kalmış ve kendi kimliklerini bulma bir diğer tabirle kendilerini gerçekleştirme çabasında olan karakterler üzerine bina edilmiştir. Karakterleri genellikle bu iki kültür arasında kalarak bir kimlik krizi yaşamakla birlikte söz konusu kimlik krizi ve çatışma, özellikle kadın karakterlerde daha belirgindir. Kadın karakterler Batı'nın özgürlükçü yaşam tarzı ve anlayışına özlem duysalar da Doğu'nun bağlılık ve sadakat değerleriyle bağ kurmaktadırlar. Safiye Erol, kurmaca yapıtlarında karakterlerin kendi kimliklerini bulma mücadelesini anlatmasının yanısıra söz konusu karakterler yalnızca kendilerini bulma, inşa etme yahut da bu çatışmanın ortasında pasif bir biçimde kalmayıp Doğu'nun ve Batı'nın değerleri arasında bir denge kurmaya çalışarak bir sentez arayışını da yönelmektedirler. Bu tezin yazılış amacı, Safiye Erol'un kurmaca yapıtlarında merkezi bir tema olarak öne çıkan Doğu-Batı çatışmasını incelemek, bu çatışmanın insan ve toplum üzerindeki yansımalarını ortaya koymaktır. Bu tezde Safiye Erol'un edebî üretimi incelenerek Türk toplumunun modernleşme sürecinde yaşadığı kimlik bunalımı, değer çatışması ve yön arayışı analiz edilecek; yazarın Doğu ve Batı medeniyetleri arasında kurmaya çalıştığı denge ve etkileşim ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Safiye Erol, a preeminent figure in Turkish literature, has extensively explored the East–West dichotomy as a primary thematic preoccupation within her fictional corpus. This aforementioned conflict has manifested itself not merely as a resonance within the spiritual interiority of individuals, but also through its transformative and catalytic power over societal structures and cultural values. By delineating both the modernization movements of the West and the traditional tenets of the East, Erol articulates the tension inherent between these two disparate civilizations. Erol's fictional oeuvre is predicated upon characters situated in a liminal state between the rapid modernization of the West and the traditional values of the East, striving for self-identification or, more precisely, self-actualization. While these characters typically undergo an identity crisis resulting from their suspension between these two cultures, said crisis and conflict are more pronounced particularly in her female protagonists. Despite their yearning for the emancipatory lifestyle and ethos of the West, these female characters maintain an ontological bond with the Eastern values of loyalty and devotion. Beyond depicting her characters' struggle for self-discovery, Erol portrays them not merely as entities seeking to construct an identity or remaining passively ensnared within this conflict, but as agents pursuing a synthesis by endeavoring to establish an equilibrium between Eastern and Western values. The objective of this thesis is to investigate the East–West conflict—a central thematic pillar in Safiye Erol's fictional works—and to elucidate the ramifications of this tension upon both the individual and society. By examining Erol's literary production, this study analyzes the identity crisis, value conflict, and the quest for orientation experienced by Turkish society during the modernization process, thereby unveiling the equilibrium and interaction the author seeks to forge between Eastern and Western civilizations.