Güzel sanatlar liselerindeki öğrencilerin estetik algılarının analizi
Analysis of aesthetic perceptions of students in fine arts high schools
- Tez No: 1004396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Estetik algı, bireylerin sanat yapıtlarını ve çevrelerindeki estetik nesneleri algılama, yorumlama ve değerlendirme biçimlerini kapsayan bir süreçtir. Bu süreç, sanatın duyusal, duygusal ve bilişsel boyutları aracılığıyla bireylerin güzellik kavramına ve sanatsal ifadelere verdikleri tepkileri içermektedir. Bununla birlikte estetik algı, sanat eğitimi kapsamında öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerini desteklemekte ve eleştirel değerlendirme yeteneklerini güçlendirmektedir. Ayrıca bireylerin kültürel ve estetik değerleri anlama, içselleştirme ve yorumlama biçimlerini şekillendiren önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Bu çerçevede yürütülen araştırma, güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören öğrencilerin estetik algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda sanat eğitiminin öğrenciler üzerindeki etkilerini daha derinlikli biçimde kavramayı hedeflemekte ve sanat eğitiminin nasıl yapılandırıldığının öğrencilerin estetik yargıları üzerindeki yansımalarını değerlendirmesi açısından önemli bir başvuru kaynağı niteliği taşımaktadır. Araştırmanın evrenini Ankara ilindeki güzel sanatlar liseleri oluşturmakta olup örneklem grubu Sincan Itri Güzel Sanatlar Lisesi ile Mamak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi'nde 9., 10., 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören toplam 119 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada, öğrencilerin estetik tercihlerini sistematik biçimde değerlendirebilmek amacıyla yapılandırılmış bir veri toplama süreci yürütülmüştür. Betimsel araştırma yöntemi benimsenerek katılımcıların demografik özellikleri ile sanat eserlerine yönelik beğeni düzeylerine ilişkin veriler toplanmıştır. Kullanılan ölçme aracı, öğrencilerin cinsiyet, yaş, ebeveyn eğitim düzeyi ve ailede sanat eğitimi almış birey bulunup bulunmadığı gibi demografik değişkenlerine yönelik sorularla başlamaktadır. Araştırmada beşli Likert tipi tutum ölçeği kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 26 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğrencilerin estetik algılarının yalnızca okulda aldıkları teknik sanat eğitimiyle şekillenmediği; aynı zamanda içinde bulundukları sosyo-kültürel çevre, maruz kaldıkları popüler kültür unsurları ve sanat eğitimi süresinin de bu süreci etkileyen çok boyutlu değişkenler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aesthetic perception is a process that encompasses how individuals perceive, interpret, and evaluate artworks and aesthetic objects in their environment. This process involves individuals' responses to the concept of beauty and artistic expressions through the sensory, emotional, and cognitive dimensions of art. In addition, aesthetic perception within the context of art education supports students' creative thinking skills and strengthens their critical evaluation abilities. Furthermore, it stands out as an important factor shaping how individuals understand, internalize, and interpret cultural and aesthetic values. Within this framework, the present study aims to examine the aesthetic perceptions of students enrolled in fine arts high schools. The study also seeks to gain a deeper understanding of the effects of art education on students and constitutes an important reference in evaluating how art education is structured and how this structure influences students' aesthetic judgments. The population of the research consists of fine arts high schools in Ankara, while the sample group includes a total of 119 students studying in 9th, 10th, 11th, and 12th grades at Sincan Itri Fine Arts High School and Mamak Mimar Sinan Fine Arts High School. In the study, a structured data collection process was conducted in order to systematically evaluate students' aesthetic preferences. A descriptive research method was adopted to collect data on participants' demographic characteristics and their levels of appreciation of artworks. The measurement instrument begins with questions regarding demographic variables such as students' gender, age, parents' education levels, and whether there is an individual in the family who has received art education. A five-point Likert-type attitude scale was used in the study, and the obtained data were analyzed using the SPSS 26 program. In light of the findings, it was concluded that students' aesthetic perceptions are not shaped solely by the technical art education they receive at school; rather, they are influenced by multiple factors, including the socio-cultural environment they are embedded in, the popular culture elements they are exposed to, and the duration of their art education.