Gençlerin aile içinde yaşadıkları çatışmalara ilişkin sosyolojik bir araştırma: Tuzluçayır Lisesi örneği
A Sociological research reparding the conflect the young people of high school faced with in the family is as the example of Tuzluçayır high school as follows
  1. Tez No: 100440
  2. Yazar: ASSİYE AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
in ÖZET Bu çalışmada gencin anne-babasıyla olan ilişkilerinde yaşadığı sorunlar sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik sorunlar çerçevesinde ele alınmıştır. Gençler bir ülkenin geleceği açısından en büyük güvenceyi oluşturmaktadırlar. Bu nedenle gençlerin aile içinde yaşadığı sorunların bilinmesi kültürel değer ve normların sürekliliği açısından önem taşımaktadır. Araştırmada genci, içinde yaşadığı toplumdan soyutlamayarak, toplumsal ve kültürel yapının bir parçası olarak sistemin devamlılığına ve bütünleşmeye katkıda bulunmasının etkisi üzerinde durulmuştur. Modern çağın bir sorunu olarak kabul edilen gençlik sorunları her kültürde farklılık göstermekle beraber bazı evrensel faktörler her toplumda etkisini sürdürmektedir. En temel faktör yaş ve yaş farklılığına bağlı olarak değerlerin değişmesidir. Her kuşak bir önceki kuşağı modası geçmiş, yeniliğe ayak uyduramayan kuşak olarak nitelendirmektedir. Her kültürde genç-aile çatışmasının derecesi farklı olmaktadır. Bazı kültürlerde aile bağlarını tamamen koparacak nitelikte görülürken bazı kültürlerde bu süreç daha az tahrip edici olabilmektedir. Yaptığımız çalışmada da genç-aile çatışması belli konularda ortaya çıkarken bunun toplumun temel değer ve normlarına zarar vermeyecek şekilde cereyan ettiği saptanmıştır. Buna ek olarak, çalışmamızda göze çarpan bulgular şöyledir: Anne-babanın gençle olan yaş farkı arttıkça anlaşmazlığın derecesi azalmaktadır. Anne-babalann öğrenim durumu yükseldikçe çocuklarıyla yaşadığı sorunlarda bir azalma olduğu yönünde bir eğilim daha önce yapılan çalışmalarla saptanmıştır. Araştırmamızda da böyle bir eğilimin var olduğu görülmüştür. Diğer taraftan öğrenim düzeyi düşük olan anne-babalar, içinde bulundukları LC. YÜKSEKÖĞRETİM KÜBUUI DOKÜMANTASYON MERffiâIV sosyal tabakadan dikey hareketliliği sağlayacak olan tek etmen olarak çocuklarının öğrenim seviyesinin yükseltilmesini gördükleri için çocuklarından daha fazla başarı beklemektedirler. Ailelerinin basan konusunda beklentilerine cevap veremeyen gençler, sorun yaşamaktadırlar. Yaptığımız çalışmada da sorun yaratan ilk nokta gencin başarısızlık durumudur. Toplumun değer ve normlarına uygun olarak sosyalleşen gençlerin cinsiyet lerine göre de anne-babalarıyla yaşadığı sorunlar farklılaşabilmektedir. Araştırmamızda da karşı cinsle kurulan ilişkilerde, arkadaşlık seçiminde, kılık/kıyafet konusunda, yaşamlarına müdahale edilme konularında kızların erkeklere göre daha fazla ailesi ile sorun yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this research, the socio-economic and socio-cultural problems which the teenager faced whith his parents are studied. The youth is the most reliant for the future of this country. For this reason, to know the problems of the young people in thir families, is important for the continuity of cultural values and norms. This research studies the young person, not isolating but accepting him as a part of the social and cultural structure which support the contin uity and union of the system and its impact upon them. Although the problems of the youth are considered to be the problems of the modern age, some universal factors have an effect upon every kind of society. The basic factor is the change of value due to age and genaration gap. Each genaration describes the previous ones as art of date and incapable of adapting to the modern İn each culture the degree of conflict between young and family is different. İn some cultures, it is regarded as breaking off the family ties, in some cultures, it is regardes as having a less destructive impact in this perriod. İn this study, although the genaration gap is obvious in some certain conditions, it has been proved that it's not in a harmful way to the basic values and norms of society. İn addition, the noticable findings are as follows, if the generation gap between the young and his parents increases, the degree of the conflict increases too. İn the previous studies it has been supported that there is an inclination in the reduction of the problems of the young person faced with their families due to the increase of the education level of the family.VI However, it is not possible to generalize this. Due to the fact that the other parents, who have a lower education level, think that the increase of their child's education level, is the only factor which will provide the upper action in their child. The children, not satisfying the requirements of the family, have problems. İn our research, the basic pant causing problems is the lack of success of the young person. The young people who are socialized regarding the values and norms of the society, have also different problems according to their sexes. İn our research, it is obvious that the girls have more problems whith their families than the boys regarding the relation whith other sex, choise of friend, dressing and interfering the life. '