Düşsel imgeler ve masallar
Imaginary images and tales
- Tez No: 100441
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışma kapsamında düşsel imgeler ve masallar, sanatsal anlatımla bütünleşen ilişkilendirilebilen yönü ile ele alınmıştır. Düşsel imgeler ve masallar dağınıktır. Masallar, düşsel imgelerin derli toplu, sunulabildiği bir alandır. İçinde yaşamlan toplumun, inşam olumsuz yönde etkileyen, sınırlamalarından kurtulmanın insanî yönü egemen kılmanın bir yolu olduğu için, düşsel imgeler ve masallar etkili olmaktadır. Kişiyi bu noktaya getiren ise olumsuz insan ilişkileridir. Bu aşamada insan doğaya yönelmektedir. Doğanın derinliğinden insanın derinliğine yapılan yolculukta bu varlıklar ile bağ kurulabilmektedir. Gözlemler sonucu iki canlı ile ortak noktalar kurulabilmektedir. Doğanın derinliğindeki canlılığın farkına varılması ile inşam tanımanın yolunun da onun derinliklerinde yattığı sonucuna götürmektedir. Sonuçta bu canlı varlıkların, ortak noktalar göstermesinin ne kadar doğal olduğu anlaşılmaktadır. Birbirlerinin bütünlüğü içinde daha derinlere inerek, içsel güzellikleri tanıma yoluna gidilmektedir. Bu noktada sanatın da canlı bir varlık olması düşünülürse, sanatçı içinden- ruhunun derinliklerinden çıkardığı sanatını da canlı bir varlık olarak düşünmek gereği ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu zincirleme düşüncelerle aynı konulara değinen sanatçılar araştırılarak, onlara ulaşılmak istenmiştir. Düşler ve masalların altmda yatarım insanın gerçeği olduğu bilgisine ulaşılana kadar, bu merak ve heyecan sürmüştür. Onların duygulan ile kurulan içsel bağ, dış gerçeklikte yaşanamayan paylaşımı yaşatmakta ve insan hiçbir şeyin veremeyeceği doygunluk yaşamaktadır. Düşler ve masallarda ulaşılmak istenen insanî değerler vardır. Her sanat eseri insanî bir yönü içinde saklamaktadır. Oraya ulaşmanın yolu ise emek denilen uzun ve doyurucu yoldur. Bu duygu,teorik anlamda üretim isteği doğurarak, yeni düşlerde, yeni yaşamlara gidilmektedir.. Düşsel İmgeler ve Masallar konusunda yapılan çalışmada, günümüz yaşamında gitgide kaybolmakta olan değerlerin bu alanda yaşanması sonucu, yaşam içinde yaşanan olaylarla bağ kurularak, plâstik anlatıma gidilmiştir. Edinilen11 deneyime yönelik masallarla bu çalışma kapsamında incelenmiş, onların etkileri ile sanatsal anlatım yollan geliştirilmiştir. Bu çalışma, düşsel imgelerin ve masalların insanın insanî ve çocuksu yönünü açığa çıkarıp, yeniden yaşatarak, yaşamaya değer olan resimsel üretimlere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Within the scope of this study, imaginary images and tales are taken up with their aspect which is integrating with and relative to art. Imaginary images and tales are cattered. Tales are on area where imaginary images are presented neatly. Imaginary images and tales are effective since they form a way of getting free from the limitations which affect a person negatively and belong to the the society where he lives, and a way of making the human aspect dominant. The thing that brings the person to this point is human relations. At this stage, human tends to nature. In the journey made from the depth of nature to that of human, a relation can be established between these beings. As a result of the observations, common points could be found between these two living things. Realizing the liveliness in the depth of nature leads. As a result, it is understood that these living things having common points is so natural. It is intended that the inner beauties be recognized through going deeper within their integrity. At this point, if art is considerek as a living thing, artist faces with thecessity of considering his art, which he has produced deep from inside, from the depth of his soul, as a living thing as well. It is aimed that the artists who mention the same subjects as these ideas in continuous succession should be searched and reached. This coriosity and excitement has continued until the information is reached, which says that the underlying thing of dreams and tales is the truth of human. The inner relation established with their feelings makes us experience the sharing that is impossible to experience in external reality, and human experiences a satiety that nothing else could give. There are some human values which are vanted to be reached in dreams and tales. Every work of art coceals a human aspect in itself. The way to reach there is the long and satisfying way, which is called as labour. This feeling breeds the will of production in theoretical sense and you are destined for new lives in new dreams. In the study made on Imaginary Images and Tales, a relation is formed with the events experienced in life and the plastic expression is used as a result of the fact that the values disappearing gradually in today's life are experienced in this field.IV The tales related to the obtained experience are examined within the scope of this study, and their effects and artistic ways of expression are improved. This study has caused the imaginary images and tales to disclose and revive the human and ehildin aspect of human, and has resulted in pictorial productions that are worth experiencing.