Enlargement of NATO and European Security and Defense Identity
NATO'nun genişlemesi ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği
  1. Tez No: 100439
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve dünyada yeni güvenlik sisteminin ortaya çıkması ile birlikte NATO da değişim süreci içerisine girmiştir. Buna paralel olarak 1991 yılında“Yeni Stratejik Konsept”kabul edilmiş ve buna müteakip NATO genişleme karan almış, ve Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti 1999 yılında NATO'yaüye olmuşlardır. Avrupa Birliği de uluslararası politika alanında birlik olarak söz sahibi olabilmek için siyasi ve ekonomik alandaki birliğini savunma ve güvenlik alanındaki birlikle desteklemek istiyordu. Bu amaçla Avrupa Birliği,“Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği”için ilk çalışmaları 1991 yılında başlatmıştır. Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'nin amacı Soğuk Savaş'm sona ermesi ile Avrupa'da ortaya çıkan yeni tehditlerle, NATO'nun müdahale etmediği durumlarda mücadele etmektir. AB bu müdahaleler için 2003 yılma kadar 60,000 kişiden oluşacak bir müdahale gücü oluşturmayı planlamaktadır. AB, böyle bir gücü oluşturacak kapasitesi olmadığı için, NATO imkan ve yeteneklerinden otomatik olarak yararlanmak istemektedir. Ancak AGSK'nın karar alma mekanizmasına Türkiye gibi AB üyesi olmayan NATO üyeleri dahil edilmediği için Türkiye, AB'nin otomatik olarak NATO imkanlarından yararlanmasını kabul etmemektedir. Bu konudaki anlaşmazlık henüz çözümlenememiştir. Türkiye karar alma mekanizmasında yer almadığı sürece AGSK'nın NATO imkan ve yeteneklerinden otomatik olarak yararlanmasına izin vermeyeceğini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY With the end of the Cold War and the emergence of the new security environment, NATO entered into a process of change. Parallel to this“New Strategic Concept”has been adopted in 1991 and pursuant to that NATO decided to enlarge and Hungary, Poland and Czech Republic became members of NATO in 1999. European Union wanted to support its unity in political and economic fields, with the unity in the security and defense field also. With this purpose, EU started the studies for the“European Security and Defense Identity”in 1991. The purpose of the European Security and Defense Identity is to confront with the newly emerging threats in Europe where NATO as a whole is not engaged. EU is planning to establish a rapid reaction force of 60,000 by 2003. Since EU does not have the military capacity to establish such a force, it wants to have an automatic access to NATO assets and capabilities. But Turkey opposes to this automatic access, since the non-EU member NATO countries like Turkey, are not included in the decision making mechanism of ESDI. The problem has not been solved yet. Turkey seems to have been determined not to give her consent to the automatic access by ESDI to NATO assets and capabilities, as long as she is not in the decision-making mechanism.