Kur'an'a göre uhrevî hayatın ebedîliği meselesi
The issue of eternity of the afterlife according to the Quran
- Tez No: 1004404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Ölüm ve ölüm sonrası hayat, insanın varoluşsal merakının merkezinde yer alan temel meselelerden biridir. Bu çalışmanın amacı, Kur'ân-ı Kerîm'e göre uhrevî hayatın ebedîliği meselesinin, klasik dönemden modern döneme kadar uzanan tefsir literatüründe nasıl ele alındığını tespit etmek ve bu yaklaşımı karşılaştırmalı bir bakışla ortaya koymaktır. Araştırma bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde, uhrevî hayatın ebedîliği meselesinde konu edilen kavramlara ve bu kavramların kelime tahlillerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Kavramsal çerçevenin belirlenmesi, ilgili ayetlerin doğru anlaşılması ve yorumlanması açısından temel bir zemin olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde uhrevî hayat inancı ve süresi meselesinin semavi dinlerde ve Kur'ân-ı Kerîm'in inmiş olduğu Arap toplumunda nasıl olduğu incelenmiştir. Ayrıca uhrevî hayatın ebedîliği inancının insanın bireysel ve toplumsal hayata etkileri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Kur'ân-ı Kerîm'de uhrevî hayatın süresiyle ilgili ayetler tespit edilmiş, bu ayetler ilk dönem tefsirlerden son dönem tefsirlerine kadar müfessirlerin yorumları çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma boyunca klasik ve modern tefsirler arasında mukayeseli bir yöntem izlenmiş; kavramsal analiz, tarihsel bağlam incelemesi ve tefsir karşılaştırması birlikte kullanılmıştır. Bu yönüyle araştırma, İslâm tefsirinde uhrevî hayatın ebedîliği meselesinin bütüncül bir çerçevede değerlendirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Death and the afterlife are fundamental issues at the heart of human existential curiosity. The aim of this study is to identify how the question of the eternity of the afterlife, according to the Quran, has been addressed in exegetical literature from the classical to the modern era, and to present this approach through a comparative perspective. The research consists of an introduction, three parts and a conclusion. In first part, The concepts discussed regarding the eternity of the afterlife, along with their word analyses, are presented in detail. Establishing the conceptual framework is considered a fundamental basis for the correct understanding and interpretation of the relevant verses. In second part, the issue of belief in the afterlife and its duration was examined in the divine religions and in the Arab society to which the Holy Quran was revealed. The effects of the belief in the eternity of the afterlife on individual and social life have also been discussed. The third part of the study identifies verses in the Quran related to the duration of the afterlife and examines these verses within the framework of the interpretations of commentators from the early to the later periods. Throughout the study, a comparative method has been followed between classical and modern interpretations of the Quran; conceptual analysis, historical context examination, and comparative interpretation have been used together. In this respect, the research aims to contribute to the evaluation of the issue of the eternity of the afterlife in Islamic exegesis within a holistic framework.