A novel schıff base and ıts quaternızed form combıned wıth quantum dots for antımıcrobıal applıcatıon
Yeni bir schıff bazı ve kuaternize edilmiş formu antımikrobiyal uygulama için kuantum noktalarıyla birleştirilmiştir
- Tez No: 1004414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, primer aminlerin aldehitler veya ketonlarla kondenzasyon reaksiyonu sonucu oluşan ve azometin (-C=N-) fonksiyonel grubu ile karakterize edilen yeni Schiff baz bileşiklerinin sentezini ve antibakteriyel özelliklerini araştırmaktadır. Bu özgün yapısal özellik nedeniyle biyolojik aktivitelerindeki yüksek çeşitlilik, onları son derece uyarlanabilir ve tıbbi kimyada büyük ilgi gören bileşikler haline getirmektedir. Bu çalışmada, çeşitli yeni Schiff bazları hazırlanmış ve spektroskopik yöntemler (örneğin, FT-IR, UV-Vis ve kütle spektrometrisi) ve elementel analiz yardımıyla ayrıntılı olarak incelenmiştir. Elde edilen bileşiklerin, terapötik açıdan önemli bir dizi bakteri suşuna (örneğin, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus subtilis) ve mantarlara karşı antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu keşfedilmiştir. Etkinliklerini ölçmek için Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MIC) ve Minimum Bakterisidal/Fungisidal Konsantrasyon (MBC/MFC) değerleri belirlenmiştir. Bu sonuçlar, bazı sentetik Schiff baz türevlerinin potansiyel antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu ve bazı bileşiklerin standart antibiyotiklere kıyasla belirli bakterilere karşı eşdeğer veya hatta üstün inhibitör etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Üretilen bileşikler arasındaki antibakteriyel özelliklerdeki farklılık, biyolojik aktiviteyi değiştirmede yapısal özelliklerin ve sübstitüent türünün önemini ortaya koymaktadır. Bulgular, ilaç dirençli bakterilerin giderek artan sorununu ele almak için yeni ve etkili antimikrobiyal ilaçların geliştirilmesine yönelik mevcut çabalara katkıda bulunmakta ve Schiff bazlarının gelecekteki terapötik gelişim için önemli bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the synthesis and antibacterial properties of novel Schiff base compounds, characterized by the azomethine (-C=N-) functional group, generated by the condensation reaction of primary amines with aldehydes or ketones. Their high diversity of biological activity, due to such a peculiar structural feature, makes them highly adaptive and of great interest in medicinal chemistry. In this study, several new Schiff bases were prepared and thoroughly studied with the help of spectroscopic methods (e.g., FT-IR, UV-Vis and mass spectrometry) and elemental analysis. It was discovered that the resulting compounds had antibacterial activity against a panel of therapeutically relevant bacteria strains (e.g., Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus subtilis) and Fungi. Values of the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) and Minimum Bactericidal/Fungicidal Concentration (MBC/MFC) were determined to quantify their efficacy. These results indicate some synthetic Schiff base derivatives have potential antibacterial activity, with certain compounds having equivalent or even superior inhibitory effects against specific bacteria when compared to standard antibiotics. The difference in antibacterial properties among the produced compounds demonstrates the importance of structural characteristics and the type of substituents in modifying biological activity. The findings contribute to the current efforts on the development of new and effective antimicrobial medicines to tackle the growing problem of drug-resistant bacteria, implying that Schiff bases have significant potential for future therapeutic development.