Thymus syriacus uçucu yağının sıçan pulmoner fibrozis modelinde TGF- β /SMAD2 sinyal yolağı ve epitelyal mezenkimal geçiş üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of Thymus syriacus essential oil on the TGF- β /SMAD2 signaling pathway and epithelial–mesenchymal transition in a pulmonary fibrozis rat model
  1. Tez No: 1004436
  2. Yazar: PINAR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN, PROF. DR. ÖNDER YUMRUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Pulmoner fibrozis (PF), TGF-β/SMAD sinyal yolunun kritik rol oynadığı geri dönüşümsüz bir interstisyel akciğer hastalığıdır. Thymus türlerinin antiinflamatuvar ve antioksidan özellikleri nedeniyle, bitkilerin TGF-β/SMAD yolunu modüle ederek PF baskılayabileceği hipotez edilmiştir. Bu bağlamda, tez çalışmamızda, Thymus syriacus uçucu yağının (TS), bleomisin ile indüklenen PF modelinde TGF-β/SMAD yolu üzerindeki potansiyel antifibrotik etkilerinin moleküler olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç için, PF modeli bleomisin ile indüklendi ve TS'nin 50 ve 100 mg/mL konsantrasyonları deney süresince uygulandı. İzole edilen akciğer dokularında TGF-β1, SMAD2, COL1 ve α-SMA'nın mRNA ve protein düzeyleri gerçek zamanlı PCR ve ELISA ile analiz edildi. Bronkoalveolar lavaj sıvısının TNF-α seviyesi ELISA metodu ile ölçüldü. Akciğer dokularındaki ROS ve MDA seviyeleri sırasıyla 2,7-DHCFDA ve TBARS testleri ile belirlendi. Kan örnekleri böbrek, karaciğer ve kardiyak toksisite belirteçleri açısından biyokimyasal olarak analiz edildi. Sonuçlar değerlendirildiğinde, TS uygulama gruplarının PF gruplarına kıyasla TGF-β1, SMAD2, COL1, α-SMA, TNF-α, ROS ve MDA düzeylerini anlamlı şekilde azalttığı ve PF'ye bağlı değişiklikleri belirgin şekilde azalttığı belirlendi. Ayrıca TS'nin başlıca bileşenleri olarak timol, p-simen ve karvakrol tanımlandı. Sonuç olarak, TS, TGF-β/SMAD2 sinyal yolunu baskılayarak PF etkilerini hafiflettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pulmonary fibrozis (PF) is an irreversible interstitial lung disease in which the TGF-β/SMAD signaling pathway plays a critical role. Due to the anti-inflammatory and antioxidant properties of Thymus species, it has been hypothesized that these plants may suppress PF by modulating the TGF-β/SMAD pathway. In this context, our thesis study aimed to investigate molecularly the potential antifibrotic effects of Thymus syriacus essential oil (TS) on the TGF-β/SMAD pathway in a bleomycin-induced PF model. For this purpose, the PF model was induced with bleomycin, and TS was applied at concentrations of 50 and 100 mg/mL throughout the experiment. mRNA and protein levels of TGF-β1, SMAD2, COL1, and α-SMA in isolated lung tissues were analyzed by real-time PCR and ELISA. TNF-α levels in Bronchoalveolar Lavage Fluid were measured by ELISA. ROS and MDA levels in lung tissues were determined using 2,7-DHCFDA and TBARS tests, respectively. Blood samples were biochemically analyzed for renal, hepatic, and cardiac toxicity markers. When the results were evaluated, it was determined that the TS treatment groups significantly reduced the levels of TGF-β1, SMAD2, COL1, α-SMA, TNF-α, ROS, and MDA compared to the PF groups, and that the changes associated with PF were significantly reduced. In addition, thymol, p-cymene, and carvacrol were identified as the main components of TS. In conclusion, it was determined that TS alleviates the effects of PF by suppressing the TGF-β/SMAD2 signaling pathway.