Kırsaldaki mevcut yapılara uygun kullanıcı öncelikli enerji sistemi seçim modeli
A user-priority energy system selection model for existing structures in rural areas
- Tez No: 1004440
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TURGAY ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim değişikliği ile mücadele kapsamında yapı stokunun karbonsuzlaştırılması, özellikle kırsal alanlarda adil geçiş ilkesini zorunlu kılmaktadır. Bu tez çalışması, tescilsiz kırsal konutların enerji dönüşümünü salt bir mühendislik problemi olarak değil, kültürel sürdürülebilirliği hedefleyen çok katmanlı bir optimizasyon süreci olarak ele almaktadır. Çalışmanın temel problemi, mevcut enerji simülasyon araçlarının (HOMER Pro vb.) ekonomik odaklı deterministik yapısı ile kırsal dokunun sosyo-kültürel gerçekliği arasındaki uyuşmazlık olarak tanımlanan optimizasyon paradoksudur. Mevcut yazılımların, enerji bileşenlerinin görsel ve mekansal etkilerini analiz edememesi durumu 'Mekansal Körlük' olarak kavramsallaştırılmıştır. Bu durum kırsal kimliğin kaybolmasına sebep olmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı; herhangi bir yasal koruma statüsü bulunmayan ancak kırsal karakter taşıyan yapılar için, teknik simülasyon verilerini kullanıcı tercihleri ve koruma hassasiyetleri ile filtreleyen bütünleşik bir karar destek modeli geliştirmektir. Araştırmada, nicel (simülasyon) ve nitel (kullanıcı değerlendirmeleri) verilerin bir arada kullanıldığı çok kriterli karar verme tabanlı hibrit yöntem benimsenmiştir. Türkiye'nin ılıman iklim kuşağında yer alan Tekirdağ ilinde temsil bir örnek üzerinden HOMER Pro ile üretilen teknik senaryolar üretilmiş; bağlam ve kullanıcı öncelikleri kriterleri üzerinden sistem elenmeleri yapılarak alternatif enerji sistemi önerisi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, sadece ekonomik maliyeti (NPC) minimize eden çözümlerin aksine, sosyal kabulü ve görsel uyumu maksimize eden 'Sosyo-Teknik Optimum' sistemlerin, kırsal yapıların kullanımda kalarak korunması için en sürdürülebilir seçenek olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Decarbonizing the building stock within the scope of combating global climate change necessitates a just transition principle, particularly in rural areas. This thesis addresses the energy transition of unregistered rural housing not merely as an engineering challenge, but as a multi-layered optimization process aiming for cultural sustainability. The core problem of the study is identified as the 'Optimization Paradox,' defined as the mismatch between the economically-driven deterministic nature of existing energy simulation tools (e.g., HOMER Pro) and the socio-cultural reality of the rural fabric. The inability of current software to analyze the visual and spatial impacts of energy components is conceptualized as 'Spatial Blindness'. This situation is leading to the loss of rural identity. In this context, the aim of the study is to develop an integrated decision support model for buildings that lack legal protection status but possess rural character, filtering technical simulation data through user preferences and conservation sensitivities. A mixed-method approach combining quantitative (simulation) and qualitative (user assessments) data was adopted. In sampling areas representing Turkey's temperate climate zones Tekirdağ, technical scenarios generated by HOMER Pro were filtered through Hard Constraints and Soft Constraints The findings demonstrate that, contrary to solutions that solely minimize economic cost (NPC), 'Socio-Technical Optimum' systems, which maximize social acceptance and visual harmony, are the most sustainable option for ensuring the continued use and preservation of rural structures as living heritage.