Pektoral kas indeksinin akut inme hastalarında 3 aylık sonlanım ve hastane içi mortalite öngörüsüne katkısı
Contribution of pectoral muscle index to predicting 3-month outcome and in-hospital mortality in acute stroke patients
- Tez No: 1004441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇELİK, DOÇ. DR. MAZLUM KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akut iskemik inme hastalarında pektoralis kas indeksinin (PMI) hastane içi mortalitesini öngörmesi ve yine bu hastalarda 3 aylık sonlanımı öngörmedeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Acil servise son 24 saat içerisinde başvuran akut inme hastalarının prospektif olarak verileri incelendi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kayıt altına alındı ve PMI'leri hesaplandı. Daha sonra bu hastaların hastane içi mortaliteleri ve 3 aylık Modifiye Rankin Skalası (mRS) değerlendirildi. Bu veriler istatistiksel yöntemlerle incelendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 158 hasta dahil edildi. Hastaların 35'i (%22.2) hastane içinde ex oldu.Mortalite grubundaki hastaların PMA değerleri (23 ± 7 cm²), sağ kalan hastalara kıyasla anlamlı derecede düşüktü (p<0.001). PMI, mortaliteyi %88.6 duyarlılık ve %64.2 özgüllük ile öngörmektedir. 3. Ay mRS skoru ile PMI ters yönde ilişkili olup PMI'daki artış kötü sonlanımı azaltmaktadır (p<0.001). Sonuç: İskemik inme hastalarındaPMI arttıkça mortalite azalmaktadır. Yine aynı zamanda 3 aylık mRS skoru üzerinde PMI'nın artışı kötü sonlanımı azaltmaktadır. Bundan dolayı iskemik inme geçiren hastaların ölçülen PMI'ya göre hastanın mortalitesini ve 3 aylık prognozunda iyi veya kötü sonlanımını tahmin edebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of the pectoralis muscle index (PMI) on predicting in-hospital mortality and 3-month outcome in patients with acute ischemic stroke. Method:Data from acute stroke patients who presented to the emergency department within the last 24 hours were prospectively evaluated. The demographic and clinical characteristics of the patients were recorded, and their PMIs were calculated. Subsequently, the in-hospital mortality and 3-month Modified Rankin Scale scores of these patients were evaluated. These data were analyzed using statistical methods. Results: A total of 158 patients were included in the study. 35 patients (22.2%) died within the hospital. The mean pectoral muscle area of the deceased patients was 23 ± 7 cm2, which was lower than that of the surviving patients (p<0.001). PMI predicted mortality with 88.6% sensitivity and 64.2% specificity. The 3rd-month mRS score was inversely correlated with PMI, with an increase in PMI reducing poor outcomes (p<0.001). Conclusion: In patients with ischemic stroke, mortality decreases as PMI increases. Similarly, an increase in PMI above the 3-month mRS score reduces poor outcomes. Therefore, based on the measured PMI of patients who have experienced ischemic stroke, we can predict the patient's mortality and the 3-month prognosis, whether good or bad.