Kesirli dalgacık dönüşümü ve ağırlıklı lorentz uzayları
Fractional wavelet transform and weighted lorentz spaces
  1. Tez No: 1004448
  2. Yazar: İLAYDA AHSEN AKALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR KULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusunun literatür özeti, ikinci bölümde kesirli dalgacık dönüşümü ve ağırlıklı Lorentz uzayının özellikleri ile birlikte tezde kullandığımız temel tanım ve teoremler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise kesirli dalgacık dönüşümü ağırlıklı Lorentz uzayında olan fonksiyon uzayı tanımlanmıştır. Sonrasında ise bu uzayın çarpanlar uzayı, kompakt gömülme teoremleri, relatif tamlama ve kapsama özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise bu uzay ile ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter includes a literatüre review of the thesis topic, the second chapter includes the basic definitions and theorems we used in the thesis, along with the properties of fractional wavelet transform and weighted Lorentz space. In the third chapter, the function space of fractional wavelet transform in weighted Lorentz space is defined. Subsequently, the multiplier space, compact embedding theorems, relative completion and conclusion properties of this space are considered. In the fourth chapter, the results and suggestions related to this space are presented.