Ağır silah sistemlerinde kullanılan özel alaşımlı çeliklerin tel erozyon ile işleme parametrelerinin taguchi metoduyla optimizasyonu
Optimization of wire electirical discharge machining parameters of special alloy steels used in heavy weapon systems using the taguchi method
  1. Tez No: 1004455
  2. Yazar: BURHAN ALTUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle malzemeler ve makine parçaları da paralel olarak gelişim göstermektedir. Bu gelişimin yanında geleneksel imalat yöntemleri bazı durumlarda yetersiz kalmaktadır. İşleme kabiliyetini arttırmak amacıyla bulunan alışılmamış imalat yöntemlerinden biri de tel erozyon ile işleme yöntemi (TEİY) dir. Günümüzde işlenmesi zor veya geleneksel yöntemlerle imkânsız olan malzemelerin işlenmesinde TEİY sıklıkla tercih edilmektedir. Elektriksel olarak iletken olan malzemeleri işlemek için elektro-termal bir işleme mekanizması kullanan TEİY, yüksek hassasiyet istenilen ağır silah sistemi parçalarının üretiminde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, ağır silah sistemlerinin temel parçalarından biri olan kamapaylarının kama yuvalarının TEİY'de işleme parametrelerinin optimum değerleri belirlenmiştir. Değişken işleme parametreleri: tel ilerleme hızı (TİH); 2, 4 ve 5,5 mm/min, akım değeri: 5, 7 ve 9 A ve vurum süresi: 0,470, 0,735 ve 1,058 μs olarak belirlenmiştir. Deney tasarımında Taguchi L9 tekniğinden faydalanılarak 35NiCrMoV12.5 kama malzemesinden küp ve silindir numuneler TEİY ile kesilmiştir. Koordinat ölçüm cihazı (CMM) ile ölçümler yapılarak ölçüm sonuçlarının sinyal/gürültü (S/N) oranları elde edilmiştir. Küp numunelerin AB yüzeylerinin boyut ölçüm sonucu analizinde 21,658 delta değeri ile vurum süresi en etkili parametre olmuştur. Benzer şekilde, küp numunelerin C-D yüzeylerinin boyut ölçümde ise 10,172 delta değeri ile yine vurum süresi en etkili parametre olduğu belirlenmiştir. Çap, dairesellik ve silindiriklik analizlerinde sırasıyla delta değerleri; 10,367, 1,94 ve 3,07 olarak elde edilmiştir. Bu delta değerlerine göre silindir parçaların ölçüm sonuçları analizinde en etkili işleme parametresinin çap için akım, diğer değerlerde vurum süresi olduğu tespit edilmiştir. Küp deney numunelerinin ortalama yüzey pürüzlülük (Ra) değerleri en düşük olanı 2,906 µm, en yüksek olanı ise 3,584 µm'dir. Silindir numunelerin ise Ra değerlerine göre en düşük 2,331 µm ve en yüksek 3,400 µm elde edilmiştir. Küp ve silindir parçaların yüzey pürüzlülüğü ölçüm sonuçlarının analizinde en etkili parametre vurum süresi olmuştur. Delta değerleri sırasıyla 0,750 ve 1,661 olarak hesaplanmıştır. Deney sonuçları Taguchi yöntemi ile değerlendirilmiş ve değişkenler ve ölçüm sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, materials and machine components have evolved in parallel. Along with this development, conventional manufacturing methods have become insufficient in certain applications. One of the non-traditional manufacturing methods developed to enhance machinability is Wire Electrical Discharge Machining (WEDM). Today, WEDM is widely preferred for machining materials that are difficult or impossible to process using conventional methods. Utilizing an electro-thermal machining mechanism to process electrically conductive materials, WEDM is employed in the production of heavy weapon system components where high precision is required. In this study, the optimum machining parameter values for the wedge slot machining of breech wedges, which are among the fundamental components of heavy weapon systems, were determined using WEDM. The variable machining parameters were defined as wire feed rate (WFR) of 2, 4, and 5.5 mm/min, current values of 5, 7, and 9 A, and pulse duration of 0.470, 0.735, and 1.058 μs. Using the Taguchi L9 experimental design, cubic and cylindrical specimens made of 35NiCrMoV12.5 wedge material were cut by WEDM. Measurements were conducted using a Coordinate Measuring Machine (CMM), and the signal-to-noise (S/N) ratios were calculated based on the measurement results. In the dimensional analysis of the A–B surfaces of the cubic specimens, the wire feed rate was identified as the most influential parameter with a delta value of 21.658. Similarly, for the dimensional measurements of the C–D surfaces of the cubic specimens, the wire feed rate was again determined to be the most effective parameter with a delta value of 10.172. In the analyses of diameter, circularity, and cylindricity, the delta values were obtained as 10.367, 1.94, and 3.07, respectively. According to these delta values, for diameter current and the others values pulse duration was identified as the most influential machining parameter in the analysis of the measurement results of the cylindrical specimens. The average surface roughness (Ra) values of the cubic specimens ranged from a minimum of 2.906 µm to a maximum of 3.584 µm. For the cylindrical specimens, the Ra values varied between 2.331 µm and 3.400 µm. In the analysis of surface roughness measurement results for both cubic and cylindrical specimens, pulse duration was determined to be the most effective parameter, with delta values calculated as 0.750 and 1.661, respectively. The experimental results were evaluated using the Taguchi method, and regression analysis was also applied to examine the relationship between the variables and the measurement results.