المناسبات القرآنية عند الطيبي في تفسيره فتوح الغيب
Al-Tibi'nin Futuh Al-Ghayb adlı tefsirinde Münasebat'ül Kuran
  1. Tez No: 1004459
  2. Yazar: RIDVAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. YAHYA AHMAD JALAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Urdun Unıversıtesı
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Hamd Allah'a, salat ve selam Allah'ın Resulü'ne, âline, ashabına ve ona tabi olanlara olsun. Bu çalışma, İmam el -Tibi tarafından Zemahşeri'nin EL-Keşşaf adlı eserine haşiye olarak telif edilen (Futuh el-Ghayb fi el-Kaşf a'n Kinai' el-Rayb) adlı eserinde Kuran'daki ayetler arasındaki münasebat ilmini ele almıştır. Ve bu çalışma İmam Tibi'nin çeşitli yollarla Kur'an-ı Kerim'deki münasebat ilmine verdiği önemi ortaya çıkararak onun bu ilimdeki mükemmelliğini açığa çıkarmış ve onun hangi temellerden hareket ettiğini ve münasebatları belirlerken kullandığı metodu pek çok örnekle göstermiştir. Tıbi'nin zikrettiği münasebat çeşitlerini belirlemiş, ve tefsirdeki etkisini ortaya çıkardığı gibi bu ilim sayesinde Zemahşeri'nin İtizalİ mezhebinin görüşlerine de reddiyeler yaptığını vurgulamıştır. Ve son olarak onun bu ilimde kimlerden etkilendiğini ve kimlerin ondan etkilendiği beyan etmiştir. Araştırmacı bu çalışmasında Tibi'nin Kuranın ayetleri arasındaki Münasebatlarını sunma metodunu ortaya çıkarırken betimleme yöntemini, Kuran Münasebatlarını zikrettiği yerleri analiz etmede analitik yaklaşımı ve Tibi ile diğer müfessirleri incelemek için de karşılaştırma yöntemini takip etmiştir. Daha sonra çalışma, belirgin olan bir dizi sonuca ulaşmıştır; Tibi, Kur'an'daki ayetler arası münasebat ilmini mükemmel bir şekilde ele almış, bu ilimle büyük bir ilgiyle ilgilenmiş, tefsirinde münasebat türleri çeşitlilik göstermiş ve Kuran tefsirinde farklı konularda farklı sözleri tartmak için Kur'andaki ayetler arasındaki münasebatı kullanıp kendisinden sonraki müfessirler üzerinde geniş bir tesiri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study addressed the science of Quranic Consonance, Through the most important ḥawāšin which is written on the interpretation of Zamakhshari“Al kashaf”, It is the explanation that is written by Imam Al Tibi Which is“ Futuh Al Ghayb Fi Al Khashf An Qina Al -Rayb”This study stands out the distinction of Imam Al Tibi on the science of Quranic Consonance, That is to reveals his great interest in this science, and It shows the main principles which is followed and his method in presenting Consonance, And show its many sections As stated in ḥāšiya, and It reveals the impact that the Consonance has shown between the Qur'anic verses on interpretation, And on other issues such as the response to the doctrine of Zamakhshari ( retirement ). Finally, it was explaned that Tibi was influenced by the interpreters in the science of Quranic Consonance and the extent to which he benefited from his commentators. The researcher followed the descriptive approach in this study at the method of Tibi in the presentation of Quranic Consonance, and The deductive approach to analyze the places where Al Tibi was mentioned, and The comparative approach between al - Tibi and other interpreters. The study reached a number of results, the most important of which is that Al Tibi has achieved outstanding success in handling the of Quranic Consonance, and He was very interested in and And his attention has been varied, And their types, and to make The Qur'anic Consonance a choice among different opinions on various issues, He has a wide impact especially in regards to the Quranic Consonance with the interpreters after him.