Bipolar tanılı hastalara uygulanan duygu odaklı terapinin hastaların duygudurum farkındalığı ve duygusal tepkiselliği üzerine etkisi
The effect of emotion-focused therapy applied to patients with bipolar disorder on their mood awareness and emotional reactivity
  1. Tez No: 1004479
  2. Yazar: GÜLLÜ YAZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU, DR. GÜNEŞ DEVRİM KICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Hemşirelik, Psychiatry, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bipolar bozukluk tanılı hastalarda Duygu Odaklı Terapinin duygudurum farkındalığı ve duygusal tepkisellik üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma, ön test–son test ve izlem ölçümlerini kapsayan randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde remisyon döneminde bulunan, 18–65 yaş aralığındaki toplam 50 hasta oluşturmuştur. Katılımcıların 25'i müdahale grubuna, 25'i kontrol grubuna randomize edilmiştir. Araştırmanın ön test aşamasında her iki gruba Demografik Özellikler Formu, Perth Duygusal Tepkisellik Ölçeği ve Duygudurum Farkındalığı Ölçeği uygulanmıştır. Son test ve izlem ölçümlerinde Perth Duygusal Tepkisellik Ölçeği ve Duygudurum Farkındalığı Ölçeği yeniden uygulanmıştır. Müdahale grubundaki katılımcılar, altı oturumdan oluşan Duygu Odaklı Terapi programına katılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Kontrol ve müdahale gruplarının ön test, son test ve izlem ölçümlerinin karşılaştırılmasında Karma (2×3) Varyans Analizi yöntemi kullanılmış; değişkenler arası ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Gruplar sosyodemografik özellikler açısından genel olarak benzer olmakla birlikte, müdahale grubunda yaş, çalışma durumu ve intihar girişimi öyküsü açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0.05). Bulgular, Duygu Odaklı Terapinin duygusal dikkat alt boyutunda anlamlı bir grup etkisi oluşturduğunu, pozitif duygusal tepkisellik, pozitif aktivasyon ve pozitif duygu süresini artırdığını göstermiştir. Nitel bulgular, duygusal tepkilerin bağlamsal ve bilişsel değerlendirmelerle dinamik biçimde değiştiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak Duygu Odaklı Terapi, bipolar bozuklukta duygusal süreçlerin düzenlenmesinde etkili bir psikososyal müdahale olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of Emotion-Focused Therapy on mood awareness and emotional reactivity in patients diagnosed with bipolar disorder. The study was conducted using a randomized controlled, pre-test–post-test, and follow-up experimental design. The sample consisted of 50 patients aged 18–65 years who were in remission and receiving care at Muğla Training and Research Hospital. Participants were randomly assigned to either the intervention group (n = 25) or the control group (n = 25). During the pre-test phase, the Demographic Characteristics Form, the Perth Emotional Reactivity Scale, and the Mood Awareness Scale were administered to both groups. The Perth Emotional Reactivity Scale and the Mood Awareness Scale were re-administered during the post-test and follow-up phases. Participants in the intervention group attended a six-session Emotion-Focused Therapy program. Data was analyzed using IBM SPSS Statistics version 26.0. A Mixed (2×3) Analysis of Variance was employed to compare pre-test, post-test, and follow-up measurements between the intervention and control groups, while Pearson correlation analysis was used to examine relationships among variables. Although the groups were generally comparable in terms of sociodemographic characteristics, statistically significant differences were observed in age, employment status, and history of suicide attempts within the intervention group (p < 0.05). The findings indicated that Emotion-Focused Therapy produced a significant group effect on the emotional attention subdimension and significantly increased positive emotional reactivity, positive activation, and the duration of positive emotions. Qualitative findings revealed that emotional responses change dynamically in relation to contextual factors and cognitive appraisal processes. In conclusion, Emotion-Focused Therapy appears to be an effective psychosocial intervention for regulating emotional processes in individuals with bipolar disorder.