Jinekolojik kanser hastalarında periodontal durumun değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal status in patients with gynecological cancer
  1. Tez No: 1004508
  2. Yazar: RABİA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA HAKKI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontitis; dental plak biyofilmi ile başlatılan, konak yanıtı tarafından sürdürülen ve diş destek dokularının (gingiva, periodontal ligament, sement ve alveol kemiği) yıkımı ile karakterize, multifaktöriyel, kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Kanser, hücre proliferasyonunun düzenlenememesiyle karakterize edilen, genetik ve epigenetik bozuklukların birikimi sonucu gelişen kompleks bir hastalık grubudur. Malign hücreler; apoptozdan kaçınma, anjiyogenez, invazyon ve metastaz gibi özellikler kazanarak çevre dokuları işgal edebilir, uzak organlara yayılabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, kanserin gelişimi ve progresyonunun yalnızca genetik mutasyonlarla değil; aynı zamanda bağışıklık sistemi yanıtları, mikrobiyal etkileşimler ve enflamatuvar mikroçevre ile de doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Son yıllarda, kronik hastalıkların patogenezinde enflamasyonun katkısını araştıran çalışmalar“düşük dereceli enflamasyon”(low-grade inflammation, DDE) kavramını ortaya koymuştur. DDE, düşük yoğunluklu fakat sürekli sistemik enflamatuvar mediatör üretimi ile karakterizedir ve günümüzde kardiyovasküler, serebrovasküler, nörodejeneratif hastalıklar ve kanser için bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Nitekim Virchow, 1863 yılında tümöral dokularda lökositlerin varlığını tanımlayarak enflamasyonun kanser oluşumuna katkı sağlayabileceğini ilk kez ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, periodontal hastalıkların şiddetinin over, endometrium ve serviks kanserleri dâhil olmak üzere jinekolojik kanserlerle ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya toplam 76 katılımcı dâhil edilmiş olup, bunların 38'i jinekolojik kanserli hasta (JK) ve 38'i sistemik olarak sağlıklı kontrol grubundan (S) oluşmaktadır. Tüm katılımcılardan klinik periodontal parametreler kaydedilmiştir. Katılımcılar periodontal hastalık şiddetine göre gingivitis ve evre I–II periodontitis (S-GP1/2; JK-GP1/2) ile evre III–IV periodontitis (S-P3/4; JK-P3/4) olarak sınıflandırılmıştır. Serum ve tükürük örneklerinde İnterlökin-1 beta (IL-1β), İnterlökin-6 (IL-6), İnterlökin-10 (IL-10) ve MCP-1 (Monocyte Chemoattractant Protein-1), RANTES (Regulated upon Activation, Normal T-cell Expressed and Secreted), ENA-78 (Epithelial Neutrophil-Activating Peptide-78) kemokin düzeyleri ELISA kitleri ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler R yazılımı (sürüm 4.1.2; The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org) kullanılarak gerçekleştirildi. Analizlere başlamadan önce verilerin dağılım özellikleri Shapiro-Wilk normallik testi ve Q-Q grafikleri ile değerlendirildi; gruplar arası varyans homojenliği ise Levene testi ile incelendi. Çalışmada incelenen değişkenlerin büyük çoğunluğu normal dağılım göstermedi. Bu nedenle analizlerde bütünlüğün sağlanması için parametrik olmayan yöntemlerden Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. JK grubunda yaş ve VKİ değerleri S grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur. JK grubunda DMFT skorları, çürük ve kayıp diş sayıları ile sondlamada kanama yüzdesi anlamlı olarak daha yüksek iken (p<0.05), S grubunda tükürük akış hızı, dolgulu diş sayısı ve PESA değerleri daha yüksek bulunmuştur (p<0.05). Serum örneklerinde IL-1β, IL-6 ve ENA-78 düzeyleri JK grubuna kıyasla S grubunda daha yüksek saptanmıştır (p<0.05). Bununla birlikte, alt grup analizinde JK-P3/4 grubunda tükürük ENA-78 düzeyleri JK-GP1/2 grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p<0.05). x JK grubunda daha yüksek kayıp diş sayısının ve sondlamada kanama yüzdesinin bulunmasına rağmen, periodontal hastalığın sistemik enflamatuvar yükü JK hastalarında netlik kazanmamıştır. Elde edilen bulguların daha net ortaya konulabilmesi ve periodontal enflamasyon ile jinekolojik kanser arasındaki ilişkinin mekanizmalarının daha iyi anlaşılabilmesi için, daha geniş örneklem gruplarında ve uzun dönemli prospektif çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a multifactorial, chronic inflammatory disease initiated by the dental plaque biofilm, sustained by the host response, and characterized by the destruction of the tooth-supporting tissues, including the gingiva, periodontal ligament, cementum, and alveolar bone. Cancer is a complex group of diseases characterized by the dysregulation of cellular proliferation, arising from the accumulation of genetic and epigenetic alterations. Malignant cells acquire capabilities such as evasion of apoptosis, induction of angiogenesis, invasion, and metastasis, thereby infiltrating surrounding tissues and disseminating to distant organs. Recent studies have demonstrated that cancer development and progression are not solely driven by genetic mutations but are also directly influenced by immune system responses, microbial interactions, and the inflammatory microenvironment. In recent years, studies investigating the contribution of inflammation to the pathogenesis of chronic diseases have introduced the concept of“low-grade inflammation”(LGI). LGI is characterized by the persistent, low-intensity production of systemic inflammatory mediators and is currently recognized as a risk factor for cardiovascular, cerebrovascular, and neurodegenerative diseases, as well as cancer. Indeed, as early as 1863, Virchow identified the presence of leukocytes within tumoral tissues, thereby first suggesting that inflammation may contribute to the development of cancer. The aim of this study was to investigate whether severity of periodontal diseases is associated with gynecological cancers including ovarian, endometrial, and cervical cancers. This study included a total of 76 participants, comprising 38 patients with gynecological cancer (GC) and 38 systemically healthy controls (S). Clinical periodontal parameters were obtained from all participants. Participants were categorized according to the severity of periodontal diseases as gingivitis and stage I and II periodontitis (S-GP1/2; GC-GP1/2) and stage III and IV periodontitis (S-P3/4; GC-P3/4). Serum and saliva samples were analyzed for interleukin-1 beta (IL-1β), interleukin-6 (IL-6), interleukin-10 (IL- 10), and the chemokines MCP-1 (Monocyte Chemoattractant Protein-1), RANTES (Regulated upon Activation, Normal T-cell Expressed and Secreted), and ENA-78 (Epithelial Neutrophil-Activating Peptide-78) using ELISA kits. Statistical analyses were performed using R software (version 4.1.2; The R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; https://www.r-project.org). Prior to analyses, the distributional properties of the data were assessed using the Shapiro–Wilk normality test and Q–Q plots, while homogeneity of variances across groups was examined with Levene's test. The majority of the variables investigated in the study did not exhibit a normal distribution. Therefore, to ensure analytical consistency, non-parametric methods, including the Kruskal–Wallis and Mann– Whitney U tests, were employed. A significance level of p<0.05 was considered statistically significant. The GC group had higher age and BMI values compared to the S group. GC group exhibited higher DMFT scores, as well as greater numbers of decayed and missing teeth, and higher bleeding on probing percentages (p<0.05), whereas the S group demonstrated higher salivary flow rate, number of filled teeth, and PESA values (p<0.05). In serum samples, IL-1β, IL-6, and ENA-78 levels were higher in the S group compared to the GC group (p<0.05). However, subgroup analysis revealed that xii saliva ENA-78 levels were significantly higher in the GC-P3/4 group compared to the GC-GP1/2 group (p<0.05). Despite the higher number of missing teeth and greater bleeding on probing observed in the JK group, the systemic inflammatory burden of periodontal disease in these patients has not been clearly established. To more precisely elucidate the findings and to better understand the mechanisms underlying the relationship between periodontal inflammation and gynecological