6-7 yaş çocuklarda alerjik hastalık semptomlarının ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of allergic disease symptoms and influencing factors in children aged 6–7 years
- Tez No: 1004507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UÇMAN TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mevcut çalışmamızın amacı, 6–7 yaş aralığındaki çocuklarda astım, alerjik rinit ve atopik dermatit gibi alerjik hastalık semptomlarının sıklığını belirlemek ve bu semptomları etkileyen genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan bu çalışmamız, 01.04.2025– 01.07.2025 tarihleri arasında İzmir ili Buca ilçesi 13 No'lu Göksu Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 6–7 yaş grubu 463 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) protokolünden uyarlanmış 17 soruluk anket formu kullanılmıştır. Anket, astım, alerjik rinit ve egzama modüllerinden oluşmuş; ayrıca ebeveyn öyküsü, çevresel maruziyet, beslenme ve yaşam tarzı faktörleri gibi olası risk değişkenleri de sorgulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen çocukların %69,3'ü erkektir. Katılımcıların %47,9'unda yaşam boyu en az bir kez hışıltılı solunum (astım semptomu) öyküsü bulunmaktadır. Çocukların %66,1'inde son bir yılda hışıltı atağı görülmüş, %43,5'inde bu ataklar yılda 12'den fazla meydana gelmiştir. Anne-babada alerjik hastalık öyküsü, gebelikte ilaç ve katkı maddesi içeren besin tüketimi, prenatal depresyon, sezaryen doğum, prematürite, yenidoğan sarılığı, erken çocuklukta sık enfeksiyon, parasetamol ve antibiyotik kullanımı astım, rinit ve egzama gelişimiyle anlamlı ilişkili bulunmuştur (p<0,001). Ayrıca kısa süreli anne sütü ile beslenme, batı tipi beslenme, sedanter yaşam ve ekran bağımlılığı atopik hastalık riskini artırırken; Akdeniz tipi diyet ve balık yağı tüketiminin koruyucu etkisi olduğu saptanmıştır. Sonuç: Mevcut çalışmamızda, 6–7 yaş çocuklarda alerjik hastalık semptomlarının oldukça yaygın olduğu ve genetik yatkınlığın yanı sıra erken yaşam dönemindeki çevresel maruziyetlerin, beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzı faktörlerinin bu hastalıkların gelişiminde önemli rol oynadığı gösterilmiştir. Bulgular, erken tanı, koruyucu sağlık hizmetleri ve toplum temelli önleme stratejilerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aimed to determine the prevalence of allergic disease symptoms such as asthma, allergic rhinitis, and atopic dermatitis among children aged 6–7 years, and to evaluate the genetic, environmental, and lifestyle factors influencing these conditions. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between April 1 and July 1, 2024, among 463 children aged 6–7 years registered at the 13th Göksu Family Health Center in Buca, Izmir. Data were collected using a 17-item questionnaire adapted from the International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) protocol. The questionnaire included modules on asthma, allergic rhinitis, and eczema, as well as additional questions assessing parental allergy history, environmental exposures, dietary habits, and perinatal factors. Results: Of the participants, 69.3% were boys. Wheezing symptoms were reported at least once in 47.9% of children, and 66.1% experienced wheezing during the previous year; 43.5% had more than 12 episodes per year. Parental allergy history, maternal use of medications and processed foods during pregnancy, prenatal depression, cesarean delivery, prematurity, neonatal jaundice, frequent lower respiratory infections, and early-life use of paracetamol and antibiotics were significantly associated with asthma, rhinitis, and eczema (p<0.001). Moreover, shorter breastfeeding duration, sedentary lifestyle, and high screen time increased the risk of allergic diseases, whereas adherence to a Mediterranean-type diet and fish oil consumption were found to have protective effects. Conclusion: Allergic disease symptoms were found to be common among children aged 6–7 years. In addition to genetic predisposition, early-life environmental exposures, dietary patterns, and lifestyle factors play an important role in the development of allergic conditions. These findings highlight the importance of early diagnosis, preventive healthcare, and public health strategies aimed at reducing the burden of allergic diseases in childhood.