Menopozal semptomların toplumsal cinsiyet rolleriyle ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between menopausal symptoms and gender roles
  1. Tez No: 1004537
  2. Yazar: CANSIN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, menopozal semptomların toplumsal cinsiyet rolleriyle olan ilişkisinin incelenmesi için tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırma kadın doğum polikliniğinde Haziran-Ağustos 2025 tarihleri arasında jinekolojik muayeneye başvuran menopoza girmiş 319 kadın oluşturdu. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği”ve“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği”ile toplandı. Katılımcıların yaş ortalamalarının 50.83±2.91, %56.9 oranında ilköğretim ve altı eğitimlerinin olduğu ve %91.9'u doğal yolla menopoza girdiği bulundu. Ölçeklerin toplam puan ortalamaları; Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği'nin 19.47±8.28 ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği'nin 109.46±4.13 olarak saptandı. Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği alt boyutu ürogenital yakınmalar alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (H=17.06; p<.00). Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği toplam puanı ile Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği toplam puanı arasında korelasyon analizine göre negatif yönde anlamlı bir ilişki bulundu (r=-.15; p=.00). Bu durum, menopoz semptom şiddeti arttıkça toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin eşitlikçi tutumların azaldığını göstermektedir. Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği'nin alt boyutları değerlendirildiğinde; eşitlikçi cinsiyet rolü alt boyutu ile Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde (r=-.15; p=.00), geleneksel cinsiyet rolü (r=-.16; p=.00) ve evlilikte cinsiyet rolü (r=-.13; p=.01) alt boyutlarında da benzer yönde anlamlı ilişkiler gözlendi. Sonuç olarak, analiz bulguları menopoz semptomlarının artışının, özellikle eşitlikçi toplumsal cinsiyet rolü algısında azalmayla ve geleneksel tutumlarda artışla ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study examined the relationship between menopausal symptoms and gender roles. The study included 319 menopausal women who visited a gynecological examination clinic between June and August 2025. Data were collected using a“Demographic Information Form,”the“Menopausal Symptoms Assessment Scale,”and the“Gender Roles Attitude Scale.”The average age of the participants was 50.83±2.91, 56.9% had primary education or less, and 91.9% had entered menopause naturally. The mean total scores of the scales were 19.47±8.28 for the Menopausal Symptoms Assessment Scale and 109.46±4.13 for the Gender Roles Attitude Scale. A statistically significant difference was found in the urogenital complaints subscale of the Menopausal Symptoms Assessment Scale (H=17.06; p<.00). A significant negative correlation was found between the total score of the Menopausal Symptoms Assessment Scale and the total score of the Gender Roles Attitude Scale according to the correlation analysis (r=-.15; p=.00). This indicates that as the severity of menopausal symptoms increases, egalitarian attitudes towards gender roles decrease. When the subscales of the Gender Roles Attitude Scale were evaluated, a significant negative correlation was observed between the egalitarian gender role subscale and the total score of the Menopausal Symptoms Assessment Scale (r=-.15; p=.00), and similar significant correlations were observed in the traditional gender role (r=-.16; p=.00) and gender role in marriage (r=-.13; p=.01) subscales. In conclusion, the analysis findings indicate that the increase in menopausal symptoms is associated with a decrease in the perception of egalitarian gender roles and an increase in traditional attitudes.