Kültür şoku hakkında analitik yaklaşımlar ve ampirik veriler: ABD'de öğrenim gören bir Türk öğrenci grubu üzerine niteliksel bir inceleme
Analytical approaches and emprical data on culture shock: A qualitative analysis on a group of Turkish studying in USA
  1. Tez No: 100454
  2. Yazar: MİNE ERENGİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bireyin içinde temel toplumsallaşmasını tamamladığı sosyo-kültürel yapıdan çıkıp yabancı bir başka sosyo-kültürel yapı içerisine girmesiyle birlikte, yüz yüze geldiği farklılıklara karşı verdiği psikolojik ve davranışsal tepkiler bütünü olan kültür şoku, yabancı bir sosyo-kültürel sistem içerisine giren her bireyin kaçınılmaz ve doğal olarak tecrübe ettiği geçici bir rahatsızlık sürecidir. Bireylerin yalnızca davranışlarını, uyguladıkları kuralları, ürettikleri ve kullandıkları araç gereçleri, maddi ürünleri etkilemekle kalmayıp onların zihniyet dünyalarını da şekillendiren kültür, normatif, kognitif ve maddi olmak üzere üç boyuttan oluşan girift bir sistemdir ve belli bir kültürün anlaşılması yalnızca maddi ve normatif boyuttaki dışsal nesneler, gözlemlenen tutum ve davranışlar aracılığıyla değil, bunlara şeklini veren kognitif boyutta içselleştirilmiş anlamın da keşfi ile mümkün olmaktadır. Ancak üyesi olduğu ana kültürden çıkıp farklı bir başka kültür içine giren birey için bu anlamın keşfi kolay olmamakta ve vakit almaktadır. Bu nedenle de yeni bir sosyo-kültürel yapı içerisinde birey bir süre diğerlerinin davranışlarını nasıl değerlendireceğini, kendi davranışlarının onlar tarafından nasıl değerlendirileceğini, nerede nasıl düşünmesi, nasıl konuşması, nasıl giyinmesi gerektiğini bilememe gibi bir tür yön kaybı yaşamaktadır. Tanıdık rehberlerin ve işaretlerin yitirildiği bu süreçte bireyler, neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair ciddi bir çelişki yaşamakta ve sırtlarını doğru olduğuna inandıkları bir şeylere dayayamamanın sıkıntısını tecrübe etmektedirler.in Bu çalışmanın ampirik bulguları öğrenim amacıyla ABD Maryland Eyaletinde yaşamakta olan Türk öğrencilerin de kültür şoku yaşamakta olduklarını ve bu şokun, bireysel bazı farklılıklara ve önceki tecrübelere bağlı olarak dil, arkadaşlık ilişkileri, araba odaklı yaşam ve özellikle restoranlardaki farklılıklara uyum sağlama konularında yoğunlaştığını göstermektedir. Ayrıca, çalışma kültür şoku sürecinin öğrencilerin kendi öz kültürlerine bakışları konusunda da bir dizi değişikliği beraberinde getirdiğini, bunlardan en önemlisinin ise Türkiye'deki plansızlık ve sistemsizliğin farkına varılması olduğunu ortaya koymaktadır. Y4B. YlIKSEKOSflETlM IlÜtfIJ
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Culture shock is the total of the psychological, and behavioral reactions shown by the individual in the face of the differences that emerge as a result of the entrance into a socio-cultural structure different from the one in which s/he was socialized. This is a temporary period of disorder which is experienced inevitably and naturally by any one who enters into an unfamiliar socio-cultural system. The culture, which influences not only individuals' behavior, the rules that they implement, the tools that they produce and use but also shape their mentality, is a complex system composed of three dimensions: normative, cognitive, and material. It is not possible to understand a culture only through observing the external objects, attitudes and behaviors in the normative and material dimensions. In addition to that, we need to discover the meaning which is internalized in the cognitive dimension which shapes the observed attitudes, behaviors and external objects in the other dimensions. However, for the individual who enters into a different culture after leaving her or his own culture, the discovery of this meaning is not easy and takes time. Therefore, in a new socio-cultural structure, the individual looses her or his direction for some time in the sense that s/he cannot know how to evaluate others' behaviors; cannot know how others would evaluate her or his behaviors; cannot know what to think, what to say and how to get dressed in different environments. In such a process in which all familiar guides and signs are lost, individuals undergo a serious contradiction regarding what is right and what is wrong, and experience the difficulty of not being able to lean against something believed to be true. The empirical findings of this study show that Turkish students residing in Maryland, USA with the purpose of education experience culture shock as well. Depending on individual differences and prior experiences, that shock centers around language, the friendship relations, car-dependent life and especially adapting to the differences in restaurants. Additionally, the study also shows that the process of culture shock brings about a series of changes in the views of point of studentstowards their own culture. The most important one of these changes is that students come to realize the lack of planned and systemized way of life in Turkey.