Anakronist yaklaşımla mekanı kurgulanmış figüratif resim araştırmaları
The Figurative paint resourchs which have been edited with
- Tez No: 100461
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Sanatçılar her dönemde mekan kavramını kendi yaratım süreçlerine katmışlardır. Mekan kavrayışı sanat tarihinin her döneminde farklılık göstermiştir. Hatta çoğu zaman aynı dönem sanatçılarında bile farklı mekan kavrayışlanyla karşılaşılmaktadır. Sanatçılar dünyasında mekan kavrayışı, tinsel bir yapıdan, matematiksel perspektif kurallarına, yüzeyde parçalanmalara, hatta yaşanılan mekanı sanatsal mekan olarak kullanmaya kadar değişikliğe uğratılmıştır. Sanatçıların mekan kurgulamadaki yaklaşım biçimlerinden biri de anakronizmdir. Bu yaklaşım sanatçıya özgürce anlatım olanağı sunduğundan, sanat dallarının her birinde ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Araştırmada bu yaklaşıma ulaşmada öncelikle yaşadığımız toplumun ve çağın yapısı, daha sonra da bizden önce gelen birçok sanatçının eserleri kaynaklık etmiştir. Çalışmalarda, genişlik duygusunu duyumsatabilme amacıyla, mekanda, sıkıştırılmış dolu mekanlarla genişçe boş mekanlar arasında karşıtlıklar oluştarulmuştur. Ayrıca geçmişe bakmakla genişlik duygusunun artacağı düşünülerek resim kurgusunda geçmiş dönemlerin ürünlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Artists have taken the concept of the place into their process of creating in all periods. The comprehension of place has shown difference in all periods of the art history. Mostly different comprehension of place has been met even at the artist of the same period. The comprehension of place has been inflicted variation from the spritual structure to mils of perspective and to use the place which has liven as an artistic place. One of the approach forms of editing place of artists is anachronism. This approach is being utilized separately in any of art branches because of presenting possibility of freely expression to the artist. Prioritily the structure of society and age which we live in afterwards the works of many artists who has come before us has been origin to reach to this approach in the research. Between pressed full places and wide empty places have been formed contrasts in the places because of having wideness emotion felt at works. Furthermore the works of last periods have been given place in editing of painting thinking wideness emotion will increas with looking back.