The world between creation and perception: A text-world theory reading of the poetry of Ted Hughes, Seamus Heaney, and Carol Ann Duffy
Yaratım ve algı arasındaki dünya: Ted Hughes, Seamus Heaney ve Carol Ann Duffy şiirleri üzerine metin-dünya kuramı odaklı bir okuma
- Tez No: 1004622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARITH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Edebiyat araştırmacılarının görevi, edebî deneyimin bütünlüğünü temsil edecek, betimlemesinde açık ve özel deneyimin doğasına yakın bir zenginliğe sahip bir yaklaşım bulmak olmuştur. Metin-Dünya Kuramı, zihnin dış yaşam deneyimlerini nasıl işlediğine, bunları nasıl sınıflandırdığına, düzenlediğine ve bireyin zihninde etkinleştirildiklerinde nasıl yeniden eyleme dökebildiğine dair farklı görüşlerin olgunlaşmış incelemelerini ve deneylerini temsil eder. Bu, insanın çok sayıda zihinsel süreci işlemesini sağlayan ve bunların dış dünyaya, insanlar arasındaki gerçek etkileşimlerde paylaşılmak üzere, akıcı biçimde geri çağrılmasına olanak tanıyan yönetici bir kural olarak 'şema'nın işlevine karşılık gelir. Bu çalışma, söz konusu zihinsel süreçleri ilahi müdahale, felsefi yorum, psikolojik kullanım bağlamlarında ve nihayetinde bilişsel imgelerin temsilleri olarak dilsel ölçütler uygulanarak yazılı metinlerin analizine uzanan erken dönem girişimlerin izlerini takip etmektedir. Çalışma, Ted Hughes, Seamus Heaney ve Carol Ann Duffy olmak üzere üç modern şairi, kendilerine özgü dünya türleri etrafındaki daimî dolaşımları bakımından ele almaktadır. Onların şiirleri, okurlar için dünyaları tanımlamanın ilgi çekici yollarıyla karakterize edilen zengin bir şiirsel deneyim sunar. Bu dünyaları çözümlemek amacıyla Metin-Dünya Kuramı, her bir şairin yetkin yaratıcı edimselliğini ortaya koymada ve şiirlerine özel dünyalar yaratmaya yardımcı olan çeşitli bilgi kaynaklarını ve unsurları nasıl dâhil ettiklerini göstermede etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Şiirin dünyalarıyla etkileşim sürecinde, okurun zihinsel kapasitesi, bu dünyayı takip edebilmek ve okurun arka plan bilgisinin mantıksal-şematik temsillerini kavrayabilmek için büyük ölçüde zorlanır. Ancak bu görev, şiirin sayfadaki sözcüklerinin ima ettiği kadar kolay değildir. Şiir dünyalarının ana hatlarını çıkarmak, okurun, şiirde sunulan konuya ilişkin şairin yoğun ilgisini ve hassasiyetini temsil eden bu dünyaların özüne ve değerine mümkün olduğunca yaklaşabilmesi için tam bir farkındalığa sahip olmasını gerektirir. Metin-Dünya Kuramı'nın çerçevesi ve kavramları uygulandığında, okurun bu dünyaları belirleme çabası oldukça akıcı bir biçimde temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been the task of literary scholars to find an approach to represent the totality of the literary experience and be both clear in its description and close in its richness to the nature of the special experience. The Text-World Theory represents mature examinations and experiments of different views about how mind processes external life experiences and be able to classify, order, and restore into action once they are called by the individual. This is the work of the 'schema' as a governing rule that enables the human being to process a huge number of mental processes and allow smooth retrieval into the outside world to be shared in actual interaction among people. The present study traces back the early attempts to understand these mental processes in terms of divine intervention, philosophical rendition, psychological employment, and eventually into analyzing written texts by applying linguistic parameters as representations of cognitive images. The study tackles three modern poets, Ted Hughes, Seamus Heaney, and Carol Ann Duffy, for their continuous dwellings around unique kinds of worlds. Their poetry provides a rich poetic experience that is characterized by intriguing ways of defining the worlds for their readers. In order to analyze these worlds, the Text-World theory serves as an effective tool in show each poet's talented agency while drawing into his poetry various sources of information and elements that help creating special worlds. In the act of engaging the poem's worlds, the reader's mental capacity is challenged to a great extent in order to keep track of this world and sense the logical schematic representations of the reader's background knowledge. However, the task is not as easy as the words of the poem on the page may suggest. Outlining the poems' worlds require the reader to be fully aware in order to reach, as near as possible, to the essence and value of these worlds which represent the poet's overwhelming concern and care about the subject matter presented in the poem. Applying the framework and concepts of the Text-World theory, the reader's effort to identify these worlds is represented in fairly smooth way.