Akciğer kanser hücrelerinde miRNA aktivasyon düzeyleri ve etkilerinin incelenmesi
Investigation of miRNA activation levels and their effects in lung cancer cells
  1. Tez No: 1004628
  2. Yazar: ELİF APAYDIN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SELLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Hipoksi, akciğer kanseri de dahil olmak üzere solid tümörlerde genomik dengesizlik, artan saldırganlık ve metastaza sebep olması nedeniyle tedaviye karşı direnç oluşmasında önemli bir faktördür. Karsinogenez sürecinde oluşan hipoksik mikroçevreyi anlamak yeni ilaç ve tedavi yaklaşımlarının geliştirilebilmesi için önemlidir. Bu proje kapsamında, normoksi ve hipoksi kültür koşullarında inkübe edilen akciğer karsinoma hücrelerinde (A549) miRNA-30d-3p/JMY/p53 arasındaki etkileşim, hücre proliferasyonu, hücre döngüsü, migrasyon ve apoptoz üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, p53 genini aşırı eksprese eden A549 (p53+), p53 geninin susturulduğu A549 (p53-) hücre grupları ile, miRNA-30d-3p mimik ya da miRNA-30d-3p inhibitör transfeksiyonu yapılan hücre gruplarında; JMY ve p53 mRNA ekspresyon düzeyleri RT-qPCR yöntemi ile, p53 ve p21 protein düzeyleri ise western blot metodu ile belirlenerek miRNA-30d-3p/JMY/p53/ arasındaki ilişki araştırılmıştır. Buna ek olarak, miRNA-30d-3p'nin A549 hücre proliferasyonu ve migrasyonu üzerine etkileri gerçek zamanlı hücre analiz sistemi ile apoptozuna etkileri ve hücre döngüsüne etkileri ise akış sitometrisi olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, miRNA-30d-3p'nin p53 ile ters ilişkili ve çift yönlü düzenleyici etkilerinin olduğu ve bu etki ile A549 hücrelerinde hipoksiye bağlı hücresel yanıtların düzenlenmesinde önemli bir rol oynamakta olup, bu yolak yeni hedefe yönelik tedavi stratejilerinin geliştirilmesi için potansiyel bir aday olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypoxia is a significant factor in the development of treatment resistance in solid tumors, including lung cancer, owing to genomic instability, increased aggressiveness, and metastasis. Understanding the hypoxic microenvironment that occurs during carcinogenesis is crucial for developing novel drugs and treatment approaches. This project aims to investigate the effects of the interaction between miRNA-30d-3p/JMY/p53 on cell proliferation, cell cycle, migration, and apoptosis in lung carcinoma (A549) cells incubated under normoxic and hypoxic culture conditions. To this end, A549 cell groups overexpressing the p53 gene (p53+), A549 cell groups in which the p53 gene was silenced (p53-), and cell groups transfected with miRNA-30d-3p mimic or miRNA-30d-3p inhibitor were studied; JMY and p53 mRNA expression levels were determined by RT-qPCR, and p53 and p21 protein levels were determined by western blot to investigate the relationship between miRNA-30d-3p/JMY/p53. Additionally, the effects of miRNA-30d-3p on A549 cell proliferation and migration were determined using a real-time cell assay system, while its effects on apoptosis and cell cycle were determined using flow cytometry. These findings indicate that miRNA-30d-3p has inverse and bidirectional regulatory effects on p53, playing a significant role in regulating hypoxia-induced cellular responses in A549 cells. This pathway is a potential candidate for developing novel targeted therapeutic strategies.