Sanayi işletmelerinde ürün bazında verimlilik karlılık ilişkisi: Firma bazında bir yöntem denemesi
The Measurement of the relation between productivity and profitability at the produced level in industrial firms: An application of a method at the firm level
  1. Tez No: 100467
  2. Yazar: MİNE ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir sanayi işletmesinde ürün bazında verimlilik - kârlılık ilişkisi incelenmiştir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, Amerikan Verimlilik Merkezi tarafından geliştirilmiş olan APC Verimlilik Ölçüm Modeli kullanılmıştır. Bu model, kârlılıktaki değişimin, verimlilikteki ve mal ve hizmet fiyatlarındaki değişimlerden ne yönde etkilendiğini test etmektedir. APC Verimlilik Ölçüm Modeli traktör yedek parçası üreten bir firmada, önce 1998 ve 1999 yıllan ilk 6 aylık dönemleri, sonra 1998 ve 1999 yıllan ikinci 6 aylık dönemleri ve son olarak da 1998 ve 1999 yıllan ilk ve ikinci 6 aylan arasındaki verimlilik değişimlerini izlemek için uygulanmıştır. Aynca bu model, kıyaslanan her dönemde ortak olarak üretilen ürünler üretimindeki verimliliği ölçmektedir. Çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: a) Firmanın toplam faktör verimlilik endeksi ele alınan her dönemde l'den düşük çıkmıştır. Bu da demektir ki, firma verimlilik kaybı ile karşı karşıyadır, b) Firma ele alman her dönemde, ürettiği ürünlerin fiyatlarına maliyetlerindeki artışın çok daha üzerinde zam yapmıştır, c) Firma ürünlerini, maliyet artışının üzerinde fiyatlandırmasma rağmen, ortak ürünlerin üretiminde verimsiz çalıştığı için ele alman her dönemde zarardadır, d) APC modelinin, firmalann zarar etmeleri durumunda, özellikle sermaye girdisi açısından simetrik işlemediği görülmüştür, e) Verimliliğin, günümüzde önemi gittikçe artan bir konu haline geldiği görülmüştür. Bu yüzden, önce işletme düzeyinden başlayarak ve bunu giderek yaygınlaştırarak, ulusal düzeyde bir verimlilik bilincinin ve politikasının oluşturulmasında büyük fayda vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the relation between productivity and profitability at the product level in an industrial firm was examined. To attain this purpose, a model, which was developed by the American Productivity Center, called APC Productivity Measurement Model was used. This model tests how the change in profitability is affected from the change in productivity and the changes in the prices of goods and services. APC Productivity Measurement Model was applied in a firm which produces tractor spare part, firstly to see the productivity changes between the first six month- period of the year 1998 and that of 1999, then between the second six month-period of the year of 1998 and that of 1999 and finally for the first and the second half of the years of 1998 and 1999. Also, this model measures the productivity for the products which are produced commonly for the periods that are each compared. In this study, following results were obtained: a) In each period examined, the total factor productivity index of the firm was smaller than 1, indicating that the firm encounters a productivity loss, b) In each period that was being examined, the firm increased the prices of its products ( spare parts) above the increase in total costs, c) Even though the firm increased the prices of its products above the increase in its costs, the firm incurred loss in each period due to the unproductive production, d) The APC model seems not to be working symmetrical for the capital input, when firms incur loss, e) It was seen that productivity became one of the important issues for today's business life. Therefore, it is very useful, firstly starting with the firm level, then making the issue become widespread, to form consciousness about productivity and to have a policy of productivity at the national level.