Terör ve terörizm kavramları üzerine bir inceleme
An Inquiry concerning the concepts terrör and terrörism
- Tez No: 100468
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Philosophy, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Terör ve terörizm kavranılan, üzerinde uzlaşılabilecek bir tanımın ya da çözümlemenin yapılamadığı problematik kavramlardır. Terörizm konusundaki uzlaşmazlıklar sonuçta, bir tarafin terör olarak nitelediği bir eylemi ya da olayı, diğerinin böyle nitelememesi şeklinde görünür. Bu çalışmada olguyu çözümlemeye yönelik iki görüş çerçevesinde ele alman sorun, bu görüşlerin terörizme yaklaşımlarına ve çözümlemelerinde ulaştıkları savların birbiriyle karşılaştırılmasına dayanılarak değerlendirilmiştir. Birinci Bölümde, terörizmi çözümlemeye yönelik ilk görüşün olguyu ele alışındaki“propagandacı yaklaşım”ı incelenmiş; bu yaklaşımın çözümlemelerinin, ele alman terör olayları, bu olayların nedenleri ve sorumlulanyla temelde“devlet dışı”kişi ve grupların terörünü problem edinen ve terörizmi“Batılı demokrasileri yıkma amacına yönelik”olma özelliğiyle karakterize eden çözümlemeler olduğu gösterilmiştir. İkinci Bölümdeyse, terörizmi“devlet terörü”temelinde çözümleyen ve terörizmin nedenlerini devletlerin eylemlerine bakarak açıklayan“doğru yaklaşım”ın, devletlerin -Batılı devletlerin- terörün birincil kaynağı olduğu yolundaki temel savı incelenmiş ve bu savın gerekçeleri görüşün sunduğu örnekler çerçevesinde anlatılmıştır. iki farklı terörizm çözümlemesi çerçevesinde ele alınan terör ve terörizm kavramları bu çalışmanın Sonuç Bölümünde“terör”denilen eylemin özelliklerine bakılarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda terörizm ilkin bir 'tanımlama', ikincileyin olgunun örneklerini 'değerlendirme' problemi olarak ele alınmıştır. Bunun sonucundaysa terörizmi doğru tanımlayabilmenin olguyu çözümlemede ilk koşul olduğu gösterilmeye çalışılmış, öte yandan bu koşulun, terör olaylarının ele alınışında ideolojik ve politik kaygılardan hareketle değerlendirmelere gidilmediği sürece olguyu çözümlemede bir ölçüt olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Terror and terrorism are such problematic concepts, that it is impossible to make an analysis and a definition upon which everybody could agree. The result of such a disagreement is that while a group of thinkers considers one and the same event as terror, another group does not consider it so. This dissertation, which attempts to analyse the fact of“terrorism”, is concerned with the problem of definition of terror, within the framework of the approaches and analyses put forward by these two rival parties. The first chapter of the dissertation examines the“propagandist approach”, as Noam Chomsky calls it. According to this approach terrorist actions, and those who carry them out, come from“non-governmental”circles and that they“try to destroy the Western Democracies”. The second chapter examines the main argument of what Noam Chomsky calls the“right approach”, which analyses terrorism on the basis of“the state terror”and seeks the causes of terrorism in the actions of the states. According to this point of view, the policies of the Western States are the primary source of terrorism. In this chapter also the reasoning behind this point of view is put forward. Within the framework of these two different interpretations, the concepts of terror and terrorism are evaluated by taking into consideration the characteristics of the actions that are called“terror”. Starting from this point, terrorism is considered, firstly, as a problem of“definition”, and, secondly, as a problem of“evaluation”. As a result of this, it is shown that an appropriate definition of terror is a necessary condition for analysing the fact of terror. It is also shown that such a definition can be used as a criterion in the analysis of this fact, only if we evaluate terrorist actions far from ideological and political concerns.