Caspian oil and pipeline issues
Hazar petrolleri ve petrol boru hatları sorunu
- Tez No: 100469
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Petrol en önemli enerji kaynaklarından biri olarak insan hayatında ve uluslararası ilişklilerde önemli bir yere sahiptir. 20. yüzyıl tarihi petrolün sadece bir enerji kaynağı olmadığım aynı zamanda siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri boyutlara da sahip olduğunu ve bu nedenle stratejik önemini ortaya koymaktadır. Bu gün gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde ve sahip oldukları askeri güç içerisinde petrol önemli bir yer işgal etmektedir. Petrolün dünya üzerinde eşit şekilde dağılmamış olması, güçlenmek için petrole sahip olmak isteyen aktörleri petrol bölgeleri üzerinde çıkar çatışmasına sevk etmektedir. Bu çalışma Ortadoğu ve Hazar bölgesinde ki petrol üzerinde yapılan mücadeleyi incelemektedir. Birinci bölümde petrolün tarihi gelişimi ve petrol üzerine, özellikle Ortadoğuda, devletler ve büyük petrol şirketleri arasındaki mücadele ele alınmaktadır. îkinci bölümde, Hazar bölgesi petrolleri ve petrolle ilgili yeni büyük oyun incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise petrolü tüketici ülkelere ulaştıracak güzergahlar, bölgesel sorunlar ve boru hatları ele alınmaktadır. Son olarakta, Hazar petrolleri ve petrol Boru Hatları üzerine oynana büyük oyunda aktörler arası işbirliği çabalan ve çıkar çatışmaları ve bunların bölge üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Oil as a form of energy has an essential role in human's life and international relations. 20th century proved oil isn't only a source of energy but also a political, economic, cultural and military power thus it emerges as a strategic value in the world. Oil played a key role in military power and the economies of the developed countries. As the oil is not evenly found all over the world those who want to posses oil to gain power incite conflicts of interests. This is a work, which scrutinises the struggles and conflicts over oil in the Middle East and Caspian Region. First chapter includes history of oil and oil countries in the Middle East and the struggles between regional countries and big powers such as big states and companies. Second chapter includes the New Big Game over Central Asia region and Caspian Oil. Third chapter includes pipeline routes that will get the Caspian Oil and Gas to the consumer countries, regional conflicts, and problems. Finally deals with cooperation, conflicts of interests between the actors and effects of those on the area. In conclusion a general review is done.