Momentum göstergeleri ve İMKB 'deki hisse senetlerine uygulanması
Momentum indicators and their applications on ISE stocks
- Tez No: 122943
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Fiyatın ve işlem hacminin varolduğu tüm piyasalarda uygulanabilen bir tahmin yöntemi olan teknik analiz, araştırmanın ana temasını oluşturmaktadır. Tezin amacı, teknik analizin uygulanış biçimlerinden biri olan momentum göstergelerinin IMKB 30 endeksine karşı başarısını ölçmektir. Bu amaca ulaşmadaki analiz ise teknik analiz göstergelerini kullanarak oluşturulacak bir mekanik alım/satım dizisinden faydalanmak ve kurulacak alım/satım varsayımları altında, belirli bir zaman aralığı içinde, IMKB 30 hisse senetlerinden meydana gelen dinamik portföy grubunun getirisiyle durağan olarak tabir edilecek IMKB 30 endeksinin getirişi arasında bir karşılaştırma yapmak olacaktır. İncelenen göstergelerin genel özellikleri, metodolojisi belirlenmiş kurallar seti ile birleştirilecek ve oluşturulacak portföylerin performansları test edilecektir. Fiyatların belirli bir tempoda geliştiği göz ardı edilemez bir gerçektir. Momentum göstergeleri, temponun takibini baz alan spesifik bir gösterge yöntemidir. Momentum göstergelerinin kullanılmasıyla alım/satım yönünde bir karar mekanizması oluşturularak, duygusal davranışların yatırım kararlarından ayrılması hedeflenmiştir. Analizde, mekanik bir oluşumla, sadece alım/satım noktalan saptanmaya ve bu sinyallerin değerlendirilmesiyle elde edilecek basan oram hesaplanmaya çalışılmıştır. Mekanik alım/satım yapılarak seçtiğimiz beş temel momentum göstergesinin kullanılması analizimizde izleyeceğimiz ana basamak olacaktır. Takip edilecek yöntem, IMKB 30 hisse senetlerinden meydana gelen her bir gösterge portföyünün getirişinin, IMKB 30 endeksinin getirisiyle karşılaştırmak olacaktır. Gösterge portföyleri, momentum göstergeleri kullanılarak mekanik alım/satım kriterlerinin benimsenmesiyle oluşturulmuştur. Böylece, mekanik alım/satım yapılarak ÎMKB 30 endeksinin üzerinde getiri elde edip edilemeyeceği ve en başarılı gösterge portföyünün hangisi olacağı ölçülmüş olacaktır. Analizde kaynak olarak hisse senetleri piyasası olan IMKB seçilmiştir. Ayrıca, teknik analizde tutarlılığı arttırmak için IMKB 30 endeksi ve IMKB 30 endeksine kote hisse senetleri kullanılmıştır. Bu seçimin nedeni, IMKB 30 endeksi şirketlerinin derin ve piyasanın en güçlü şirketleri olması nedeniyle manüpülatif ve spekülasyonamüsait olmaması, IMKB 30 endeksinin sistematik olmayan risklerini düşük düzeyde tutmasıdır. Dolayısıyla IMKB 30 endeksi hisse senetleri daha tutarlı, teknik analize daha uyumlu sonuçlar vermekte ve tahmin tekniklerinin verimli kullanılmasına olanak sağlamaktadır. 1997 - 2001 seneleri, yani 3 senelik bir dönem analize konu olmuştur. Bunun nedeni teze konu olan IMKB-30 endeksinin 1997 yılının başından itibaren hesaplanmaya başlamasından dolayıdır. Teknik analizin ve göstergelerin tanıtılmasının amaçlandığı ilk bölümde, teknik analizin genel tamım yapılmış, tanımım desteklemek ve pekiştirmek amacıyla tarihçesine değinilmiştir. Teknik analiz yaklaşımının ilk çıkış noktası Dow kuramına dayanır. Teknik analiz yaklaşımında, piyasanın tepkilerinin anlaşılmasına bağlantılı olarak, Dow Teorisi'nin bilinmesi konun anlaşılması açısından gereklidir. Tanımın ardından varsayımları incelenmiş ve zayıf/kuvvetli yönleri belirtilerek tam anlamıyla özellikleri verilmiştir. İlerleyen aşamada ise türleri anlatılarak türlerinin altında teknik analizin çoğu kurallarının yansıtıldığı göstergeler alt başlığına ulaşılmıştır. Göstergeler alt başlığı altında tanımı, yapısı, türleri ve yorumlanış biçimi anlatılarak teknik analiz ve teknik analiz göstergeleri genel olarak anlatılmıştır. ikinci ayrımda momentum göstergeleri tüm ayrıntılarıyla incelenmiştir. Amaç, daha ayrıntıya girilerek analizin odak noktası olan Momentum göstergelerinin özellikleri ve tanımlamalarının verilmesidir. Momentum göstergelerinin unsurları, yapısı ve yorumlama teknikleri özellikleriyle birlikte ifade edilmiştir. Tezin konusu dahilinde ele alman beş ana momentum göstergesi, ayrı ayrı ele alınmış, her bir göstergenin hesaplama kriterleri, uygulamaları, özellikleri ve uygulama standartları belirtilmiştir. Üçüncü ayrım tezin literatür kısmında verilen anlatımların uygulanmasıyla gerçekleşen ampirik bölümü oluşturmaktadır. Bu bölüm analizin ölçülmesinde kullanılacak olan testleri içermektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde izlenen metodoloji, portföylerin oluşturuluş kriterleri ve sonucunda yapılan performans testleri üçüncü bölümün içeriğini oluşturmaktadır. Performans testleri alt başlığında her bir gösterge kendi uygulanış kriterleri doğrultusunda oluşturulan metodolojiye uyularak yapılan test sonuç rakamlarını içermektedir. Her gösterge için karşılaştırmalı tabloların yer aldığı bölüm bize yorum aşamasında kullanılacak verileri sıralamaktadır. vıSonuç aşamasında ise, yapılan tüm literatürel bilgilerin uygulanış aşamasıyla birleştirilmesinden elde edilen çıkarımların yorumlanması kapsanmaktadır. Buna göre, yapılan çalışmalarda haftalık değişimlere dayalı olarak oluşturulmuş dinamik portföyler, getiri olarak, IMKB 30 göre başarısız olmuşlardır. Kurulan beş portföyün de esas amaç olan endeksin getirişini geçememesi bu portföylerin temelde başarısız olduğunu ortaya koymuştur. Üç yıllık portföy getirileri %293-%126 arasında değişirken, portföy türleri arasında yapılan getiri, performansı sıralamasında ilk sırayı İMKB 30 portföyü %566'lık bir getiri oranıyla almış ve en başarısız gösterge portföyü % 126 'lık getiri oranıyla stokastik portföyü olurken en başarılı gösterge portföyü ise emtia kanal endeksi portföyü olmuştur. Bu araştırma konusu ve spesifik ayrımı itibariyle daha önce yapılmayan bir araştırmaya ev sahipliği yapmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSr Technical analysis, which is a forecasting method that can be applied in all markets in which the price and transaction volume exist, forms the main theme of the research. The objective of the thesis is to survey the success of the momentum indicators which are one of the application types of technical analysis versus the ISE 30 index. The analysis to attain this objective is to profit by a mechanical trade series that will be formed by using technical analysis indicators and to make a comparison between the revenue of a dynamic portfolio group which is made of ISE 30 stocks and the revenue of ISE 30 index. Which is more stable, with the trade hypotheses that will be formed in a certain period. The general characteristics of the analyzed indicators will be united with a regulation set which has a determined methodology and the performances of the portfolios which are going to be formed will be tested. The prices develop in a certain tempo, this fact cannot be underestimated. Momentum indicators are a specific indicator method which is based on the follow up of tempo. Using the momentum indicators aims at separating the emotional behaviors from investment decisions by creating a decision mechanism concerning trade. In the analysis, with a mechanical forming, only the trade points tried to be determined and the success ratio which is obtained by considering these signals tried to be calculated. The main line in the analysis is using five chosen momentum indicators in (the) mechanical trade. The method that will be followed is to compare the revenue of each portfolio that is formed by ISE 30 stocks and the revenue of ISE 30 index. Indicator portfolios have been formed by assimilating mechanical trade criteria using momentum indicators. Thus, it will be considered if a higher revenue can be obtained by mechanical trade than ISE 30 index and which indicator portfolio is the most successful one. In the analysis, the ISE has been chosen as a source. In addition, ISE 30 index and listed securities in ISE 30 index have been used to increase the consistency in the analysis. The reason for this, ISE 30 companies aren't manipulative and aren't open to speculation as they are abstruse and the most powerful companies of the market and as a result they keep the unsystematic risks of ISE 30 at a low level. Thus, ISE vm30 give more consistent and adaptive results for the analysis and provide the forecasting techniques to be used more productively. A three year period between 1997 and 2001 constitutes the subject of the analysis. Because ISE 30 index which is the theme of the thesis has begun to be calculated since the beginning of 1997. Included within the first chapter, which aims at the introduction of technical analysis and it's indicators, are the general definition of technical analysis and a short history of it to support and reinforce the definition. The first starting point of technical analysis approach is based on the Dow theory. In technical analysis approach, it is essential to know the Dow theory to understand the market's reactions. After the definition, the hypotheses are examined and the exact characteristics are given by indicating their weak and strong aspect. In further stages, by explaining their types within the types title, the indicators subtitle is reached where most rules of technical analysis are reflected. Within the indicators subtitle, by explaining the definition, structure, types and interpretation kinds, technical analysis and its indicators are explained generally. Momentum indicators are examined in complete detail in the second chapter. The objective is, to give the characteristics and definitions of momentum indicators which are the focus of analysis by giving more detail. The components, structure and interpretation techniques of momentum indicators are expressed along with their characteristics. Five momentum indicators which are considered in the analysis, are examined separately and the calculation, criterions, applications, characteristics and application standards of each are indicated. The third chapter constitutes the empirical part which is formed by the application of explanations that have been indicated in the literature part of the thesis. This chapter includes the tests that will be used in the measure of the analysis. The methodology that is being used as a result of the researches, forming criterions of portfolios and the performance tests that are done at the end constitute the content of the third chapter. Within the performance tests title, each indicator includes it's own test results and the tests have been done according to the methodology that has been formed in terms of each indicator's own application criterions. The section that includes the comparative tables for each indicator lists the data that will be used in the interpretation stage. IXIncluded within the conclusion chapter is the interpretation of deductions that have been obtained by uniting all the literal information with the application stage according to this dynamic portfolios that have been based on the weekly changes are unsuccessful in terms of revenue compared to ISE 30. Also the five portfolios founded don't overtake the revenue of index which is the main objective and this reveals that these portfolios are unsuccessful on the basis. While three year revenue of portfolios change between 293% and 126%, ISE 30 portfolio takes the first place with a 126% revenue ratio in performance list of portfolios types. The most unsuccessful indicator portfolio is stochastic portfolio with a 126% revenue ratio and the most successful indicator portfolio is commodity channel index portfolio. This research, regarding it's subject and specific difference consist of a survey that has never done before.