Seyahat acenteleri pazarlamasında kullanılan yeni teknolojiler ve bunların seyahat acentelerinin pazarlama faaliyetlerine getirdiği yenilik ve kolaylıklar
The new technologies that are used in the marketing activities of the travel agents and their contributions to the marketing
- Tez No: 100471
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET İnsanın varoluşuyla birlikte pazarlama faaliyetleri ortaya çıkmış, tarihsel süreç içerisinde çok değişik boyutlar kazanmış ve sürekli gelişim içerisinde olmuştur. Bununla birlikte pazarlamanın asıl amacı hiç değişmemiştir. Hedef daima bir mal ya da hizmetin satılması için ortaya koyulan çok çeşitli çabalar olmuştur. Başlangıçta çok daha küçük coğrafî bölgelerle sınırlı olan pazarlama faaliyetleri özellikle iletişim teknolojisinin çok büyük aşama göstermiş olduğu 20. yüzyılın ikinci yarısında çok daha geniş coğrafi boyutlara ulaşmış ve evrensel bir anlam kazanmıştır. Teknolojik gelişmeler öncelikli olarak hizmet pazarlamasında yeni ufuklar açmıştır. Kuşkusuz turizm pazarlaması da bu imkanlardan maksimum düzeyde yararlanmıştır. İletişim teknolojisinin en verimli bir biçimde kullanılabilmesi sayesinde çok daha düşük harcamalarla çok daha büyük hedef kitlelere ulaşılabilmiştir. Daha ziyade 20. yüzyılın son çeyreğinde büyük bir gelişim gösteren Internet ve benzeri ağ teknolojileri sayesinde bir uçta bulunan turizm pazarlamacıları ile diğer uçta bulunan tüketiciler birbirleriyle aracısız bir biçimde iletişim kurabilme imkanına sahip olabilmişlerdir. Bu aşamada seyahat organizasyonlarının yapılması sırasında geleneksel yöntemlerin mi yoksa ağ teknolojilerinin mi tercih edileceği konusunda bir tartışma ortamı doğmuştur. Zira bazı tüketiciler seyahat acentelerini kullanmak yerine Internet ve benzeri ağlar üzerinden kendi uçak bileti ve otel rezervasyonlarını yapmaya başlamışlar, böylelikle birçok seyahat acentesi devre dışı kalmaya başlamıştır. Yukarıdaki tartışmadan yola çıkılarak yapmış olunan bu çalışmada, seyahat sektöründe kullanılabilecek yeni teknolojilerinin anlatımının yanı sıra bir A grubu seyahatm acentesinin Türkiye'ye getirmiş olduğu yabancı müşterilerinin yeni teknolojileri tanıma ve kullanma düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Görülebildiği kadarıyla yeni teknolojiler seyahat acentelerine bazı konularda fayda sağlarken bazılarında da zarar vermektedir. Ancak, özellikle seyahat sektöründe seyahat alışverişinin fiziki ortamdan sanal ortama doğru hızlı şekilde kaydığı göz önünde bulundurulacak olursa, ağ teknolojilerinden verimli bir biçimde yararlanan seyahat acentelerinin uzun vadede elde edecekleri faydaların uğrayacakları zararlardan çok daha fazla olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Marketing activities begun together with mankind and steadily developed with different dimensions during the course of history. Though emerged within various forms its main target has never changed. The aim has always been the same that comprises of many different efforts to sell a service or a good. Marketing activities that were limited to smaller geographic fields in the past now have extended to broader geographical areas as a result of the rapid developments on the communication technology especially in the last quarter of the 20th century and obtained a universal meaning. Technological developments have opened new horizons on especially service marketing. No doubt tourism marketing have properly benefited from this. Due to the effective and productive use of communication technology it has been possible to reach at wider target customers with relatively lower costs. Internet and similar net technologies that have rather developed in the last quarter of the preceding century gave way the tourism marketers and customers to communicate with each other without any other people in between. A dilemma at this stage has emerged whether to prefer the use the traditional methods or net technologies in the implementation of the travel arrangements as some customers have already begun to use Internet or similar nets in lieu of travel agencies to book their hotels and air tickets by causing many travel agents to be exempted from their share on the market. X. YKKÛ?KTİİ MOTThis study has been inspired from the above mentioned controversy and at the first stage has introduced the new technologies that can possibly be used on the travel sector and examined the foreign customers of an A group travel agency in Turkey to be able to clarify their consciousness and usage level upon the new technologies. As far as understood from the data obtained from the research, travel agencies benefit from some of these recently introduced new technologies while they are also harmed by some others. However, in the consideration that travel arrangements recently tend to be transferred from the physical environment to the net, it is clear that the travel agents that can make the use of these technologies in the most productive way may benefit rather than losing in the long run.