The relationship between technological, organizational, and environmental factors and building information modeling adoption in the Libyan construction sector: The moderating role of corporate culture
Teknolojik, örgütsel ve çevresel faktörler ile Libya inşaat sektöründe yapı bilgi modellemesi benimsenmesi arasındaki ilişki: Kurumsal kültürün düzenleyici rolü
  1. Tez No: 1004700
  2. Yazar: ISMAIL MOHAMED HILAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Libya inşaat sektöründe teknolojik, örgütsel ve çevresel faktörler ile Yapı Bilgi Modellemesi, Building Information Modeling, BIM benimsenmesi arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışma, Teknoloji, Organizasyon ve Çevre, Technology, Organization, and Environment, TOE çerçevesi ile Kurumsal Teoriye dayanmaktadır. Ayrıca, Karmaşıklık, Göreli Avantajlar, Uyumluluk, Üst Yönetim Desteği, Örgütsel Hazırlık, Taklitçi Baskılar, Zorlayıcı Baskılar ve Normatif Baskıların örgütsel BIM benimsenmesi ile istatistiksel olarak ne ölçüde ilişkili olduğu araştırılmaktadır. Buna ek olarak, Kurumsal Kültür, Normatif Baskılar ile BIM benimsenmesi arasındaki ilişkide düzenleyici bir değişken olarak incelenmiştir. Çalışmada nicel kesitsel araştırma deseni benimsenmiş ve Libya inşaat sektöründe çalışan profesyonellerden veri toplamak için yapılandırılmış bir anket kullanılmıştır. Toplanan veriler, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi, Partial Least Squares Structural Equation Modelling, yöntemi ile analiz edilmiştir. Analitik süreç, hipotez testine geçmeden önce ölçüm modelinin ve yapısal modelin değerlendirilmesini içermiştir. Bulgular, BIM benimsenmesi ile ilgili varsayılan tüm doğrudan ilişkilerin pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Normatif Baskılar en güçlü doğrudan ilişkiyi göstermiş, bunu sırasıyla Göreli Avantajlar, Taklitçi Baskılar, Zorlayıcı Baskılar, Üst Yönetim Desteği, Karmaşıklık, Uyumluluk ve Örgütsel Hazırlık izlemiştir. Sonuçlar ayrıca, Kurumsal Kültürün Normatif Baskılar ile BIM benimsenmesi arasındaki ilişkiyi pozitif ve anlamlı biçimde düzenlediğini göstermiştir. Bu bulgular, Libya inşaat sektöründe örgütsel BIM benimsenmesinin kurumsal meşruiyet baskıları, algılanan teknolojik değer, iç örgütsel destek ve destekleyici bir iç kültürel koşulun birleşimi ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışma, yeterince araştırılmamış bir inşaat bağlamında TOE çerçevesi ile Kurumsal Teorinin bütünleştirilmesinin değerini destekleyerek BIM benimsenmesi literatürüne katkı sunmaktadır. Ayrıca, Libya'da BIM'in örgütsel düzeyde benimsenmesini ve devam eden kurumsallaşmasını güçlendirmeyi amaçlayan yöneticiler, politika yapıcılar ve meslek kuruluşları için pratik çıkarımlar sağlamaktadır..
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between technological, organizational, and environmental factors and Building Information Modeling adoption in the Libyan construction sector. The study is grounded in Technology, Organization, and Environment framework and Institutional Theory, and it investigates the extent to which Complexity, Relative Advantages, Compatibility, Top Management Support, Organizational Readiness, Mimetic Pressures, Coercive Pressures, and Normative Pressures are statistically associated with organizational BIM adoption. In addition, Corporate Culture is examined as a moderating variable in the relationship between Normative Pressures and BIM adoption. The study adopted a quantitative cross-sectional research design and used a structured questionnaire to collect data from professionals working in the Libyan construction sector. The collected data were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modelling. The analytical procedure included the assessment of the measurement model and the structural model before hypothesis testing. The findings showed that all the hypothesized direct relationships with BIM adoption were positive and statistically significant. Normative Pressures recorded the strongest direct relationship, followed by Relative Advantages, Mimetic Pressures, Coercive Pressures, Top Management Support, Complexity, Compatibility, and Organizational Readiness. The results also showed that Corporate Culture positively and significantly moderated the relationship between Normative Pressures and BIM adoption. These findings indicate that organizational BIM adoption in the Libyan construction sector is associated with a combination of institutional legitimacy pressures, perceived technological value, internal organizational support, and a supportive internal cultural condition. The study contributes to the BIM adoption literature by supporting the value of integrating the TOE framework with Institutional Theory in an underexplored construction context. It also provides practical implications for managers, policymakers, and professional bodies seeking to strengthen the organizational uptake and continuing institutionalization of BIM in Libya.