Lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı düzeylerinin belirlenmesi
Determining digital game addiction levels in high school students
  1. Tez No: 1004732
  2. Yazar: SENİYE ÇABUK KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZDENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığını etkileyen faktörleri çeşitli demografik ve kullanım alışkanlıkları değişkenleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz teknolojilerinin kontrolsüz yayılımı ve gençlerin zamanlarının büyük bir kısmını dijital oyunlarla geçirmeleri; fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişim süreçleri üzerinde riskler oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılı Trabzon'da devlet okulunda okuyan 866 lise öğrencisi, örneklemini 235 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler, Irmak ve Erdoğan (2015) tarafından geliştirilen ve 7 maddeden oluşan Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ) ile araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler ışığında; cinsiyet değişkeninin bağımlılık düzeyleri üzerinde belirleyici bir rol oynadığı ve erkek öğrencilerin kadın öğrencilere oranla anlamlı derecede yüksek bağımlılık skorlarına sahip olduğu saptanmıştır. İstatistiksel veriler için IBM SPSS 25,0 istatistik paket programı kullanılarak t-testi ve ANOVA testinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak çalışma, dijital oyun kullanımının gençler arasında bilinçli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ve erken yaşlarda verilecek eğitimin bağımlılık riskini en az seviyeye indirilebileceği vurgulamaktadır. Elde edilen analiz sonuçlarının, okullarda yürütülecek rehberlik çalışmalarına yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the factors influencing digital game addiction among high school students in terms of various demographic variables and usage habits. The uncontrolled proliferation of modern technologies and the substantial amount of time youth spend on digital games pose significant risks to their physical, psychological, and social development processes. The population of the research consists of 866 high school students attending public schools in Trabzon during the 2024-2025 academic year, with a sample size of 235 students. Data were collected using the Digital Game Addiction Scale (DGAS), developed by Irmak and Erdoğan (2015) and consisting of seven items, along with a Personal Information Form prepared by the researcher. The findings of the study indicate that the gender variable plays a decisive role in addiction levels, with male students exhibiting significantly higher addiction scores compared to female students. Statistical analyses were conducted using the IBM SPSS 25.0 software package, utilizing t-tests and ANOVA. In conclusion, this study emphasizes the necessity of managing digital game consumption consciously among youth and highlights that early-age education can minimize the risk of addiction. The results of the analysis are expected to provide guidance for counseling and psychological guidance activities to be carried out in schools.