Spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin dijital oyun ve sosyal medya bağımlılığı ile şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between digital game and social media addiction and tendency to violence in sportive high school students and non-sportive high school students
- Tez No: 956825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ile şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırma 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılında Gaziantep ili merkez ilçelerinde öğrenim gören 1926 lise öğrencisinden (1119 kadın, 807 erkek) oluşan bir örneklemle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”, Lemmens vd. (2011) tarafından geliştirilen Yalçın Irmak ve Erdoğan (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ)”, Özgenel vd. (2019) tarafından geliştirilen“Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ)”ve Bosworth vd. (1999) tarafından geliştirilen ve Çetin (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Ergenler İçin Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (ŞYTÖ)”kullanılmıştır. Veri analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon testi ile uygun post-hoc testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda erkek öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı ve şiddete yönelik tutum düzeylerinin kadın öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, kadın öğrencilerin ise sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Düzenli spor yapan öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin daha düşük olduğu belirlenmiş, ancak dijital oyun bağımlılığı ve şiddete yönelik tutum düzeylerinde anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Sınıf düzeyi arttıkça sosyal medya bağımlılığı ve şiddete yönelik tutumların da arttığı, okul türüne göre ise fen lisesi öğrencilerinin bağımlılık ve şiddet düzeylerinin en düşük, meslek lisesi öğrencilerinin ise en yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, dijital oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ve şiddete yönelik tutumlar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki belirlenmiştir. Bulgular, dijital ortamların genç bireylerin tutum ve davranışları üzerinde önemli etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, dijital medya okuryazarlığı ve sporun teşvik edilmesi yoluyla öğrencilerin sağlıklı gelişim süreçlerinin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the relationship between digital game addiction, social media addiction, and attitudes towards violence of high school students who do and do not do sports. The research was carried out with the relational screening model, one of the quantitative research designs. The research was conducted with a sample of 1926 high school students (1119 female, 807 male) studying in the central districts of Gaziantep province in the 2024-2025 Academic Year. As data collection tools,“Demographic Information Form”developed by the researcher, the“Digital Game Addiction Scale (DGAS)”developed by Lemmens et al. (2011) and adapted to Turkish by Yalçın Irmak and Erdoğan (2015), the“Social Media Addiction Scale for Adolescents (SMASA)”developed by Özgenel et al. (2019) and the“Attitude Scale towards Violence for Adolescents (ASVA)”developed by "Bosworth et al. (1999) and adapted to Turkish by Çetin (2011) were used. In data analysis independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation test and appropriate post-hoc tests were applied. As a result of the research, it was determined that male students had significantly higher levels of digital game addiction and attitudes towards violence than female students, while female students had higher levels of social media addiction. It was detected that students who do regular sports have lower levels of social media addiction, but no significant difference was observed in their levels of digital game addiction and attitudes towards violence. It was appointed that as the grade level increased, social media addiction and attitudes towards violence also increased, and that science high school students had the lowest levels of addiction and violence, while vocational high school students had the highest levels. In addition, a positive significant relationship was specified between digital game addiction, social media addiction and attitudes towards violence. The results show that digital environments can have significant effects on the attitudes and behaviors of young individuals. In this direction, it is recommended to support the healthy development processes of students by encouraging digital media literacy and sports.