Dijital oyun bağımlılık düzeyinin E-öğrenme ve başarı motivasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
E-learning and success of digital game addiction level examining the effect on motivation
  1. Tez No: 931740
  2. Yazar: MUAMMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BAYRAK AYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırmanın amacını, Spor lisesi öğrencilerinin dijital oyun bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi ve bu bağımlılık düzeyinin öğrencilerin e-öğrenme ve motivasyonları üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu belirlemek oluşturmaktadır. Bu araştırma evrenini Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde bulunan lise düzeyindeki okullar oluştururken, örneklemini ise bu illerde öğrenim gören spor lisesi öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırmamız toplamda gönüllü olarak 372 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan ölçek kullanılmıştır. Ölçekte katılımcıların demografik özelliklerini tanımlamaya yönelik sorular; Tiryaki ve ark. (1997) tarafından Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik analizini yapmış oldukları Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği (SÖBMÖ), Irmak ve Erdoğan (2016) tarafından Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirlik analizini yapmış oldukları Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ-7) ve Bozkurt ve Tamer (2020) tarafından geliştirilen Sporda E-Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği (SEÖYTÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the digital game addiction levels of sports high school students and to determine how this addiction level affects the students' e-learning and motivation. The universe of our study consists of high school level schools in Kahramanmaraş and Adıyaman provinces. The sample consists of sports high school students studying in these provinces. A total of 372 students participated in our study voluntarily. A questionnaire consisting of four sections was used as the data collection tool in the study. In the scale, questions to define the demographic characteristics of the participants, the Sports Specific Achievement Motivation Scale (SÖBMÖ), the validity and reliability analysis of the Turkish form of which was conducted by Tiryaki et al. (1997), the Digital Game Addiction Scale (DOBÖ-7), the validity and reliability analysis of the Turkish form of which was conducted by Irmak and Erdoğan (2016), and the Attitude Towards E-Learning in Sport Scale (SEÖYTÖ) developed by Bozkurt and Tamer (2020) were used.