Gurbetçi gençlerin Instagram kullanım ve doyumları: Avusturya örneği
Instagram usage and gratifications of expatriate youth: The case of Austria
- Tez No: 1004744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE KOBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Avusturya'da yaşayan gurbetçi gençlerin Instagram kullanımına ilişkin deneyimlerini ortaya koymak ve kullanım ile doyumlar bağlamında platformla kurdukları ilişkiyi incelemektir. Çalışma nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş olup veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın kapsamı, gençlerin Instagram'ı hangi amaçlarla kullandıklarını, günlük yaşamlarında platforma nasıl yer verdiklerini ve kullanım süreçlerinde ortaya çıkan doyum türlerini anlamaya yöneliktir. Elde edilen bulgular, Instagram'ın gurbetçi gençler açısından hem iletişim hem de kişisel ifade bakımından önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Katılımcıların platformu eğlence, sosyal etkileşim, bilgi edinme, kendini ifade etme ve rahatlama gibi çeşitli motivasyonlarla kullandıkları belirlenmiştir. Kullanım ve doyumlar kuramsal çerçevesi doğrultusunda, gençlerin Instagram'dan birden fazla doyum türü elde ettikleri görülmüştür. Araştırma sonuçları, Instagram'ın aile ve arkadaşlarla bağı sürdürmede; gündelik bilgi akışını takip etmede; kişisel görünürlük ve ifade alanı oluşturmakta; ayrıca yoğun yaşam temposunda kısa süreli rahatlama sağlamada işlevsel bir rol taşıdığını ortaya koymaktadır. Genel olarak çalışma, Instagram kullanımının gurbetçi gençlerin sosyal ilişkileri, kültürel bağları ve dijital davranışları üzerinde etkili bir unsur olduğunu göstermekte ve gurbetçi gençlerin sosyal medya deneyimlerine ilişkin literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the Instagram usage experiences of expatriate youth living in Austria and to examine their relationship with the platform within the framework of uses and gratifications. The research was conducted using a qualitative approach, and the data were collected through semi-structured interviews. The scope of the study focuses on understanding the purposes for which young people use Instagram, how the platform is incorporated into their daily lives, and the types of gratifications that emerge during the usage process. The findings indicate that Instagram serves as an important tool for expatriate youth both in terms of communication and personal expression. Participants reported using the platform for various motivations such as entertainment, social interaction, information seeking, self-expression, and relaxation. In line with the theoretical framework of the uses and gratifications approach, it was observed that young users obtain multiple types of gratifications from Instagram. The results show that Instagram plays a functional role in maintaining connections with family and friends, following the daily flow of information, creating a space for personal visibility and expression, and providing short-term relief in a busy lifestyle. Overall, the study demonstrates that Instagram use has a meaningful impact on the social relationships, cultural ties, and digital behaviors of expatriate youth and contributes to the literature regarding their social media experiences.