Açık açılı glokom ve psödoeksfoliyatif glokom hastalarında geniş bant timpanometri ile orta kulak fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of middle ear functions with wideband tympanometry in patients with open-angle glaucoma and pseudoexfoliative glaucoma
- Tez No: 1004743
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Göz Hastalıkları, Kulak Burun ve Boğaz, Audiology, Eye Diseases, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, açık açılı glokom (AAG) ve psödoeksfoliyatif glokom (PExG) hastalarının geniş bant timpanometri (GBT) ile orta kulak fonksiyonlarının sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya toplam 144 kişi dahil edilmiş ve katılımcılar üç gruba ayrılmış olup; kontrol, psödoeksfoliyatif glokomlu ve açık açılı glokomlu hastalar şeklindedir. Her bir grupta 48 kişi bulunmaktadır. Tüm katılımcılara 226 Hz ve 1000 Hz timpanometri testleri ile GBT analizleri uygulanmış; kulak volümü, compliance, basınç ve geniş bant absorbans (GBA) parametreleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Her üç grupta da sosyodemografik özellikler cinsiyet (p = 0.059) ve yaş (p = 0.068) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Kontrol grubunda ölçülen dış kulak yolu volüm değerleri glokom gruplarına kıyasla daha yüksek saptanmıştır (p<0.05). Komplians ve basınç değerleri açısından anlamlı farklılık gözlenmemekle birlikte, PExG grubunda bazı değerler düşük seyretmiştir. GBT analizlerinde PExG grubunda özellikle 2000 Hz ve 4000 Hz frekanslarında GBA değerleri hem kontrol hem de AAG grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur(p<0.05). Elde edilen veriler, PExG'nin yalnızca oküler bir hastalık olmadığını, sistemik bağ dokusu ve nörolojik yolak değişiklikleri ile otolojik bulgulara da neden olabileceğini de ortaya koymaktadır. Orta kulak fonksiyonlarında saptanan değişiklikler, psödoeksfoliyatif sürecin göz dışı dokulara da yansıdığını göstermektedir. GBT'nin non-invaziv bir yöntem olarak glokomun sistemik etkilerinin değerlendirilmesinde yararlı bir araç olabileceği düşünülmektedir. Daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak ileri çalışmalar, glokom alt tipleri ile odyolojik değişiklikler arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare middle ear function in patients with open-angle glaucoma (OAG) and pseudoexfoliative glaucoma (PExG) using broadband tympanometry (GBT) with that of healthy individuals. A total of 144 individuals were included in the study and divided into three groups: control, pseudoexfoliative glaucoma, and open-angle glaucoma patients. Each group consisted of 48 individuals. All participants underwent tympanometry tests at 226 Hz and 1000 Hz and GBT analyses; ear volume, compliance, pressure, and broadband absorbance (BBA) parameters were evaluated. The obtained data were statistically compared, and no statistically significant differences were found in terms of gender (p = 0.059) and age (p = 0.068) in all three groups. The external ear canal volume values measured in the control group were found to be higher compared to the glaucoma groups (p<0.05). Although no significant differences were observed in terms of compliance and pressure values, some values were low in the PExG group. In GBT analyses, GBA values in the PExG group were found to be statistically significantly lower than both the control and AAG groups, particularly at 2000 Hz and 4000 Hz frequencies (p<0.05). The data obtained reveal that PExG is not only an ocular disease but may also cause systemic connective tissue and neurological pathway changes as well as otological findings. The changes detected in middle ear function indicate that the pseudoexfoliative process also affects extraocular tissues. It is thought that WBT may be a useful tool for evaluating the systemic effects of glaucoma as a non-invasive method. Further studies with larger sample groups will contribute to a better understanding of the relationship between glaucoma subtypes and audiological changes.