Sirācü'l-Kulūb (TDK nüshası A/371)metin-çeviri-dil incelemesi-sözlük/dizin
Si̇rācü'l-Kulūb (TDK-A/371) text-translation-language examine- dictionary/index
  1. Tez No: 1004746
  2. Yazar: DİLARA DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk Dil Kurumu Kütüphanesinde Türkçe Yazmaları bölümünde A/371 numarada kayıtlı Sirācü'l-Ḳulūb adlı eseri konu alan bir yüksek lisans tezidir. Çalışmada öncelikle eserin konusu ve nüshaları hakkında bilgi verilerek Latin harflerine transkripsiyonu yapılmış, Türkiye Türkçesine çevrilmiş, son olarak da metnin gramatikal dizini ve sözlüğü hazırlanmıştır. Çalışmanın temel amacı eserin Türk dili ve Türk edebiyatı içerisindeki konumunu ortaya koymak ve dil özelliklerini değerlendirmektir. Sirācü'l-Ḳulūb, içerdiği dinȋ ve ahlakȋ anlatılar aracılığıyla Anadolu'da İslamiyet'in yayılışını, dönemin inanç dünyasını ve kültürel kabullerini yansıtan bir eserdir. Bu yönüyle çalışma, Türkoloji alanına katkı sağlamanın yanı sıra kültür tarihi ve dinȋ düşünce araştırmaları açısından da değerlendirmeye imkân sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a master's thesis on the work titled Sirācü'l-Ḳulūb, registered under number A/371 in the Turkish Manuscripts section of the Turkish Language Association Library. The study first provides information about the subject matter and manuscripts of the work, then transcribes it into Latin letters, translates it into Turkish, and finally prepares a grammatical index and glossary of the text. The main aim of the study is to reveal the position of the work within the Turkish language and Turkish literature and to evaluate its linguistic features. Sirācü'l-Ḳulūb is a work that reflects the spread of Islam in Anatolia, the belief system of the period, and cultural norms through its religious and moral narratives. In this respect, the study contributes to the field of Turkology and also offers opportunities for evaluation in terms of cultural history and religious thought research.