Farklı esansiyel yağlar içeren pla temelli yara örtülerinin üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Production and characterization of pla-based wound dressings containing different essential oils
  1. Tez No: 1004747
  2. Yazar: YUNUS EMRE CANAVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polymer Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yara iyileşmesi, doku bütünlüğünün yeniden sağlanmasını gerektiren kompleks bir süreç olup, bu süreçte kullanılacak biyomateryallerin çok fonksiyonlu özellikler sergilemesi beklenmektedir. Bu çalışmada, biyobozunur Poli(laktik asit) (PLA) ve kitosan polimerleri, özgün gümüş-diklofenak (AgDiCl) kompleksi ile harmanlanarak elektro-eğirme yöntemiyle nanofiber yara örtüleri üretilmiştir. Çalışma kapsamında, farklı esansiyel yağların yapıya entegrasyonu ile numuneler hazırlanmış olup, bu katkıların nanoliflerin kimyasal, morfolojik, mekanik ve antibakteriyel özellikleri üzerindeki etkileri detaylıca incelenmiştir. Karakterizasyon analizlerinde; FTIR spektrumları esansiyel yağların polimer matrisine kimyasal olarak başarıyla entegre olduğunu doğrularken, SEM görüntüleri tüm numunelerde boncuksuz, homojen ve gözenekli bir nanolif morfolojisinin elde edildiğini göstermiştir. Mekanik test sonuçları, yapıya eklenen esansiyel yağların polimer zincirleri arasındaki ikincil bağ etkileşimlerini zayıflatarak zincir hareketliliğini artırdığını ve böylece yapıya esneklik kazandırdığını ortaya koymuştur. Bu grupta en yüksek mekanik performansı sergileyen Kenevir Tohumu Yağı katkılı numunede (E3), kopma uzaması %4,3'ten %32,2'ye ulaşmış ve böylece malzemenin yara örtüsü uygulamaları açısından mekanik uyumluluğu önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Ayrıca E3 numunesinin, esansiyel yağ içeren numuneler içerisinde en yüksek çekme dayanımına (7MPa) sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile; kitosanın hemostatik özelliği, AgDiCl bileşiğinin sunduğu antienflamatuar, analjezik ve antibakteriyel etkilerle bir araya getirilmiştir. Yapıya eklenen kenevir tohumu yağı, AgDiCl kaynaklı antibakteriyel aktiviteyi belirgin şekilde artırarak güçlendirmiş ve aynı zamanda malzemeye antifungal bir karakter kazandırmıştır. Geliştirilen bu bütünleşik yapı; mekanik esnekliği ve çok yönlü biyolojik aktivitesiyle yara iyileşme sürecindeki tüm klinik ihtiyaçları karşılayabilen, yüksek potansiyelli bir yara örtüsü olarak literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex process requiring the restoration of tissue integrity, and biomaterials used in this process are expected to exhibit multifunctional properties. In the current research, a blend of biodegradable Poly(lactic acid) (PLA) and chitosan polymers was used with a novel silver-diclofenac (AgDiCl) complex to fabricate nanofiber wound dressings through the electrospinning method. Throughout the experimental phase, samples were developed by adding various essential oils to the structure, and the impact of these additives concerning the chemical, morphological, mechanical, and antibacterial characteristics of the nanofibers was analyzed in detail. In characterization analyses; FTIR spectra confirmed that essential oils were successfully chemically integrated into the polymer matrix, while SEM images showed that a bead-free, homogeneous, and porous nanofiber morphology was obtained in all samples. Mechanical test results revealed that essential oils added to the structure increased chain mobility by weakening secondary bond interactions between polymer chains, thereby imparting flexibility to the structure. In the Hemp Seed Oil-incorporated sample (E3), which exhibited the highest mechanical performance in this group, elongation at break increased from 4.3% to 32.2%, and thus the mechanical compatibility of the material for wound dressing applications was significantly improved. Furthermore, it was determined that the E3 sample possessed the highest tensile strength (7 MPa) among the samples containing essential oils. In conclusion, with this study; the hemostatic property of chitosan was combined with the anti-inflammatory, analgesic, and antibacterial effects offered by the AgDiCl compound. The hemp seed oil incorporated into the structure significantly enhanced the antibacterial activity derived from AgDiCl and simultaneously imparted an antifungal character to the material. This developed integrated structure has been introduced to the literature as a high-potential wound dressing capable of meeting all clinical needs in the wound healing process with its mechanical flexibility and versatile biological activity.