Kanun yapımında geçmişten günümüze mandal sisteminin incelenmesi
An examination of the lever system in qanun making from past to present
- Tez No: 1004752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MARUF ALASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk müziğinin temel çalgılarından biri olan kanunun mandal sistemini, tarihsel gelişiminden günümüzdeki uygulamalarına kadar, çalgı yapımı disiplini çerçevesinde teknik bir analizle incelemektedir. Kanun, tellerin mikro tonal (yarım ses aralıklarından daha küçük ses aralıkları) olarak değiştirilmesini sağlayan mandal sistemi sayesinde, Türk müziğinin makamsal yapısının icrasında önemli bir rol oynar. Bu araştırma, mandal sisteminin kanunun Türk müziğine adaptasyonundaki ve gelişimindeki kritik rolünü, ayrıca karşılaşılan teknik zorlukları ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, mandal sisteminin tarihsel evrimi, farklı dönemlerdeki yapım teknikleri, kullanılan malzemeler ve icracıların talepleri doğrultusunda geçirdiği değişimler incelenmiştir. Geleneksel ve modern mandal sistemleri arasındaki farklar, kullanılan malzemelerin ses ve mekanik performans üzerindeki etkileri ile mandal dizilimlerinin icraya olan katkıları detaylı olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, mevcut mandal sistemlerinin malzeme özellikleri, mekanik işleyişi, tasarım prensipleri ve ergonomik nitelikleri gibi unsurlar karşılaştırmalı ve yapısal analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Mandal sistemlerinde sıkça karşılaşılan problemler özellikle kullanılan malzemelerden kaynaklanan istenmeyen sesler, ayar sorunları ve teknik arızalar yapımcı ve icracıların görüşleri doğrultusunda ele alınarak, bu sorunlara yönelik somut çözüm önerileri geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, mandal sisteminin kanunun tınısı, entonasyonu ve icra kolaylığı üzerindeki etkilerini açıkça ortaya koymaktadır. Çalgı yapımcıları ve icracılarla yapılan görüşmeler doğrultusunda, mandal sisteminin malzeme seçimi, tasarımı ve işçiliği yönünden geliştirilmesine yönelik pratik öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, kanun yapımcılarına, icracılara ve müzik tarihçilerine, mandal sisteminin tarihsel gelişimi ve günümüzdeki uygulamaları hakkında kapsamlı bir kaynak sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a technical analysis of the mandal (lever) system of the kanun, one of the fundamental instruments of Turkish music, examining its historical development and contemporary applications within the discipline of instrument making. The kanun plays a significant role in the performance of the modal (makam) structure of Turkish music through its mandal system, which allows for microtonal pitch alterations (intervals smaller than a semitone). The aim of this research is to explore the critical role of the mandal system in adapting the kanun to Turkish music and to address the technical challenges encountered throughout its evolution. Within the scope of the study, the historical transformation of the mandal system, the construction techniques used in different periods, the materials employed, and the changes made in response to performers' needs have been investigated. The differences between traditional and modern mandal systems, the impact of material selection on acoustic and mechanical performance, and the contribution of mandal arrangements to playability have been analyzed in detail. The study compares the current mandal systems in terms of material properties, mechanical function, design principles, and ergonomic features using structural analysis methods. Common problems encountered in mandal systems particularly undesirable noises, tuning instability, and technical malfunctions caused by material related issues have been evaluated based on the perspectives of makers and performers, and practical improvement suggestions have been proposed. The findings clearly reveal the influence of the mandal system on the kanun's timbre, intonation, and ease of performance. Supported by interviews with instrument makers and performers, the study offers practical recommendations for enhancing the mandal system in terms of material selection, design, and craftsmanship. This research aims to provide kanun makers, performers, and music historians with a comprehensive resource on the development and current practices of the mandal system.