2003–2024 döneminde Türkiye–Irak ilişkilerinin dönüşümü: Kırılma noktaları ve çok boyutlu dinamiklerin analizi
Transformation of Turkey–Iraq relations in the period 2003–2024: Analysis of turning points and multidimensional dynamics
- Tez No: 1004753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2003–2024 yılları arasında Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri güvenlik ve enerji politikaları bağlamında analiz etmeyi amaçlamaktadır. 2003 yılında ABD'nin Irak'ı işgaliyle bölgesel dengelerde meydana gelen değişimler, Türkiye'nin dış politikasında yeni güvenlik tehditleri ve enerji fırsatları yaratmıştır. Çalışmada, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği, sınır ötesi operasyonlar, terörle mücadele politikaları ve enerji alanındaki ortak projeler üzerinden ikili ilişkilerin dinamikleri incelenmiştir. Ayrıca, Irak'ın iç siyasi yapısı, etnik ve mezhepsel bölünmeler ile bölgesel aktörlerin (ABD, İran) etkileri de değerlendirilmiştir. Araştırma nitel yöntemle yürütülmüş; resmi belgeler ve akademik yayınlardan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye–Irak ilişkilerinin dönemsel olarak dalgalanmalar gösterdiği, ancak enerji alanındaki karşılıklı bağımlılığın işbirliği potansiyelini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Çalışma, Türkiye–Irak ilişkilerinin mevcut dinamiklerini anlamaya ve bölgesel işbirliği fırsatlarını değerlendirmeye katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relations between Turkey and Iraq in the context of security and energy policies between 2003 and 2024. The 2003 U.S. invasion of Iraq brought changes to the regional balance, creating new security threats and energy opportunities for Turkey's foreign policy. The study examines the dynamics of bilateral relations through security cooperation, cross-border operations, counter-terrorism policies, and joint energy projects. In addition, Iraq's internal political structure, ethnic and sectarian divisions, as well as the influence of regional actors (U.S., Iran), are evaluated. The research was conducted using a qualitative method, relying on official documents and academic publications. The findings indicate that Turkey–Iraq relations have experienced periodic fluctuations, but mutual dependency in the energy sector has strengthened the potential for cooperation. This study contributes to understanding the current dynamics of Turkey–Iraq relations and assessing regional cooperation opportunities.