Yeşil yaklaşımla sentezlenmiş metal nanopartikül içeren kendikendini temizleyebilen polimerlerin medikal tekstil olarakkullanımı
Use of self-cleaning polymers containing metal nanoparticlesynthesized with green approach as medical textile
  1. Tez No: 1004777
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU OKUTUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Biochemistry, Polymer Science and Technology, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Covid-19 pandemisi süreciyle birlikte tüm dünyada ve ülkemizde hijyenik ürünlerin kullanımı daha da ön plana çıkmıştır. İnsandan insana solunum ya da temas yoluyla geçen çeşitli viral ve bakteriyal hastalıkların yanı sıra çeşitli vücut sıvılarıyla (kan, idrar, salya, dışkı) farklı hastalık etmenlerinin de bulaşı söz konusudur. Bu bulaşın başlıca kaynakları ise sedye ve yataklarda bulunan örtülerdir. Sağlık kurumlarındaki yetersiz personel, olanak ve maliyetler nedeniyle bu tür örtülerin değişimi, temizliği ve sterilizasyonu çok uzun sürelerde yapılmaktadır. Bu yüzden de hastane enfeksiyonlarının başlıca bulaş kaynaklarından biridirler. Bu çalışmada kendi kendini temizleyebilen kumaş kaplamaları yapmak için stearik asit, karboksimetil selüloz ve yumurta kabuğundan saflaştırılan kalsiyum karbonat kullanıldı. Yeşil yaklaşım doğrultusunda bitki ve mikroorganizma temelli gümüş, titanyum ve çinko nanopartiküller sentezlendi. Sentezlenen nanopartiküllerin antimikrobiyal etkinlikleri belirlendi. Sentezlenen kendi kendini temizleyebilen polimer çözeltisi ve nanopartiküller karıştırıldı. Bu çözelti sistemine kumaşlar daldırılıp çıkarılarak kumaşlarda bir kaplama yapıldı. Kaplama yapılan kumaşlarda antimikrobiyal etkinlik testleri, mukavemet testleri ve duyusal testler yapıldı. Bu tez çalışması sonucunda kendi kendini temizleyebilen, antimikrobiyal etkinliği olan bir kumaş geliştirildi. Hastane enfeksiyonlarını önlemek için doğal kaynaklar kullanıldı ve uygun maliyetli, doğa dostu, katma değeri yüksek inovatif bir ürün geliştirildi.
Özet (Çeviri)
With the advent of the COVID-19 pandemic, the use of hygienic products has gained increased prominence both globally and within our country. In addition to various viral and bacterial diseases transmitted from person to person via respiratory droplets or direct contact, there is also a risk of transmission of different pathogenic agents through various bodily fluids such as blood, urine, saliva and feces. The primary sources of such transmission are the coverings used on stretchersvebeds. Due to insufficient personnel, limited resources,and cost constraints in healthcare institutions, the replacement, cleaning and sterilization of these coverings are often carried out over prolonged periods. Consequently, they represent one of the main vectors for hospital-acquired infections. In this study, stearic acid, carboxymethyl cellulose and calcium carbonate purified from eggshells were employed to develop self-cleaning fabric coatings. In line with a green approach, plant-vemicroorganism-based silver, titanium,vezinc nanoparticles were synthesized and their antimicrobial activities were evaluated. The synthesized nanoparticles were then incorporated into the self-cleaning polymer solution. Fabrics were coated using the dip-coating methods. Antimicrobial activity tests, mechanical strength assessments and sensory evaluations were conducted on the coated fabrics. As a result of this thesis study, a self-cleaning fabric with antimicrobial properties was developed. Natural resources were utilized to prevent hospital-acquired infections, resulting in an innovative product that is cost-effective, environmentally friendly, and possesses high added value.