Ailesel Akdeniz Ateşi hastalarında tromboembolik olayların prevelansı ve risk faktörleri
Prevalence of thromboembolic events and risk factors in patients with Familial Mediterranean Fever
- Tez No: 1004784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERBASAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Romatoloji, Internal diseases, Rheumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) otozomal resesif geçiş gösteren, ataklarla seyreden, atak dönemlerinde daha şiddetli olmak üzere kronik inflamasyonla seyreden bir çeşit ateşli otoinflamatuar sendromdur. Süreğen inflamasyon sonucu inflamatuar mediatörlerin ve son ürünlerinin birikimi; endotelyal hasar ve prokoagülan yolakların aktivasyonu üzerinden tromboza yatkınlık oluşturabilir. Bu çalışmada, AAA hastalarında venöz tromboemboli (VTE) prevalansının belirlenmesi ve VTE ile ilişkili klinik, laboratuvar ve genetik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak yapılmış olup çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 2015–2024 yılları arasında takip edilen 870 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, inflamatuar biyobelirteçleri, tromboz ile ilişkili olabilecek bazı biyobelirteçleri, ilaç kullanım özellikleri, gen mutasyonları kaydedildi. Tromboz öyküsü klinik ve radyolojik olarak doğrulanmış vakalar pozitif kabul edildi. Univaryant ve multivaryant lojistik regresyon analizleri yapıldı; C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve yaş için ROC eğrisi analizleri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 870 hastanın %58'i kadın olup, ortalama yaş 39,7±13,1 yıl olarak saptanmıştır. VTE prevalansı %4,8 olarak belirlenmiştir. VTE gelişen hastalarda CRP ve ESH düzeyleri ile yaş ortalaması daha yüksek bulunmuş; ayrıca komorbid hastalıkların varlığı tromboz gelişmeyen gruba kıyasla anlamlı derecede daha sık izlenmiştir. Çok değişkenli analizlerde ≥45 yaş, yüksek CRP düzeyi ve eşlik eden komorbidite varlığı VTE için bağımsız risk faktörleri olarak belirlenirken; alt grup analizlerinde amiloidoz ve diyabetes mellitus ek belirleyici faktörler olarak öne çıkmıştır. MEFV mutasyonları ve cinsiyet ile VTE gelişimi arasında bağımsız bir ilişki gösterilememiştir. Sonuç: AAA hastalarında VTE sıklığı toplum genelinden yüksek seyretmektedir. İnflamasyonun şiddeti, ileri yaş, eşlik eden hastalıklar bu grupta tromboz gelişme riskini arttırmaktadır. Özellikle ≥45 yaş, yüksek CRP düzeyi ve amiloidoz veya DM varlığı olan hastalarda VTE gelişimi açısından daha dikkatli değerlendirme yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive, relapsing autoinflammatory syndrome characterized by chronic inflammation, which becomes more pronounced during acute attacks. Persistent inflammation and the accumulation of inflammatory mediators and their end products may lead to endothelial damage and activation of procoagulant pathways, potentially predisposing patients to thrombosis. This study aimed to determine the prevalence of venous thromboembolism (VTE) in patients with FMF and to evaluate clinical, laboratory and genetic factors associated with VTE. Materials and Methods: This retrospective study included 870 patients followed at Akdeniz University Hospital between 2015 and 2024. Demographic characteristics, comorbidities, inflammatory biomarkers, thrombosis-associated laboratory markers, medication history, and genetic mutations were recorded. Thrombosis was confirmed by clinical and radiological findings. Univariable and multivariable logistic regression analyses were performed, and ROC curve analyses were applied for C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), and age. Results: Of the 870 patients included in the study, 58% were female, and the mean age was 39.7±13.1 years. The prevalence of VTE was 4.8%. Patients who developed VTE had higher CRP and ESR levels and were older; moreover, comorbid conditions were significantly more frequent compared with those without thrombosis. In multivariable analyses, age ≥45 years, elevated CRP levels, and the presence of comorbidities were identified as independent risk factors for VTE, while amyloidosis and diabetes mellitus emerged as additional determinants in subgroup analyses. No independent association was demonstrated between VTE and MEFV mutations or sex. Conclusion: The frequency of VTE is higher in FMF patients compared to the general population. Increased inflammatory burden, advanced age, and comorbidities contribute substantially to thrombosis risk in this group. Particularly in patients aged ≥45 years, with elevated CRP levels or with amyloidosis or diabetes mellitus, careful assessment for VTE risk is recommended.